Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua Prin OUG 126/2020 s-a modificat OUG 158/2005 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua Prin OUG 126/2020 s-a modificat OUG 158/2005 `` Cuantumul ...

Buna ziua
Prin OUG 126/2020 s-a modificat OUG 158/2005 `` Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru carantină sau izolare reprezintă 100% din baza de calcul stabilită conform art. 10 şi se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, ``.
Intrebarea mea este cu ce data se aplica acesta prevedere?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Alina Luminita Petrica , utilizator 19:14, 6 August 2020
Ordonanța de urgență nr. 126/2020 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate și instituirea unor măsuri privind indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate este in vigoare de la 03 august 2020
Buna ziua!
Din punctul meu de vedere consider ca odata cu intrarea in vigoarea a legii 136/2020, adica 21 iulie 2020, s-a modificat modul de calcul in cazul indemnizatiilor pentru concediile medicale pentru carantina sau izolare. Mai exact concediile medicale cu cod de indemnizatie 07 (carantina) se platesc 100% din baza de calcul si se suporta in integralitate din Fondul unic al asigurarilor sociale de sanatate. Insa e de retinut ca institutiile bugetare , incepand cu veniturile lunii iulie, platesc din bugetul propriu indemizatiile de carantina - aspect precizat in OUG 126 din 3 august 2020.
De asemenea prin legea 136/2020 si oug 126/2020 au intervenit modificari si in cazul indemnizatiilor de concedii medicale acordate pe cod 05 (boala infectocontagioasa), adica concediile medicale de izolare. Acestea se platesc ca si pana acum tot 100% din baza de calcul, insa difera modul cum sunt suportate. Mai exact din 21 iulie 2020 se suporta numai din bugetul CAS, anterior acestei date primele 5 zile le platea angajatorul, iar urmatoarele se plateau din fond.
E de retinut art 18 din legea 136/2020 care zice ca indemnizatiile pentru concediile medicale de carantina sau izolare se suporta in functie de data acordarii concediului medical. Prin urmare data de 21 iulie 2020 este data la care ne raportam atunci cand calculam un CM.
Conform definitiilor din legea136/2020, carantina se refera la cei suspecti de a fi infectati, iar izolarea se refera la cei infectati (cu sau fara simptome).

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concedii medicale cod indemnizatie 05 / 07 Alina Luminita Petrica Alina Luminita Petrica Buna ziua! Rog sprijin in urmatoarea situatie referitoare la modul de calcul pentru concediile medicale acordate cu cod de indemnizatie 05 (boala ... (vezi toată discuția)
Salut, doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat ... Zwin Zwin Salut, Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat care a fost depistat cu Covid19 si a avut o perioada de 14 zile de izolare / concediu ... (vezi toată discuția)
In urma contactului direct cu o colega la locul de munca, diagnosticata ... lupsamihai2004 lupsamihai2004 In urma contactului direct cu o colega la locul de munca, diagnosticata pozitiv, am fost plasat de DSP in carantina la domiciliu pentru o perioada de 14 ... (vezi toată discuția)