Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Salut, Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Salut, Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat ...

Salut,
Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat care a fost depistat cu Covid19 si a avut o perioada de 14 zile de izolare / concediu medical.
Caz concret: Sora mea - salariu 2500 a primit ieri cu 60 ron in plus
O prietena care lucreaza la o alta firma , acelasi caz , covid..-Salariu 1600 ron a primit 280 ron in plus

Din ce am inteles angajatul are dreptul la salariu 100%(nu 75% cum este pentru un concediu medical obisnuit) la care se adauga nu stiu exact cum sa le numesc , "retineri CAS" .
Noi suntem de parere ca in cazul ei s-a facut o greseala de calcul si de aceea as dori pareri din partea acelora care au fost pusi in aceasta situatie.
Multumesc!
Zwin a scris:

Salut,
Doresc sa stiu cum se calculeaza salariul unui angajat care a fost depistat cu Covid19 si a avut o perioada de 14 zile de izolare / concediu medical.

In speta :
- pentru perioada de 14 zile de izolare va primi indemnizatia de concediu medical. Cuantumul brut lunar al indemnizației pentru carantină sau izolare reprezintă 100% din baza de calcul stabilită conform art. 10 din OUG 158/2005 și se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit art. 20 alin. (7) din Legea nr. 136/2020. ... se retine procentul de 25%. c.a.s.

- pentru restul de zile se va calcula salariul.