Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... AFM Fotovoltaice - avocati care preiau demersuri in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

AFM Fotovoltaice - avocati care preiau demersuri in instanta ...

Exista profesionisti avocati care preiau demersuri in instanta cu privire la respingerea dosarelor AFM Fotovoltaice?
Sunt interesat cu precadere sa merg in directia unui proces colectiv. Dosarul meu fiind respins pt zona Ilfov, cu motivatia ca documentele au expirat in perioada de suspendare a depunerii dosarelor.
Nu prea pare posibila varianta cu dosarul.colectiv la instanta.
Fiecare caz ar trebui deschis separat pentru ca exista o procedura pentru fiecare.
In plus, nu cred ca exista avocati care sa se ocupe frecvent de asa ceva.

Pe fond ce va nemulțumește si care este ratiunea pentru care expirarea documentației ar da dreptate unuia sau altuia?
Ce efect are expirarea documentației si cum afectează funcționarea panourilor?
Care ar fi logica pentru un termen limitat?
In esența este vorba despre faptul ca Administrația Fondului de Mediu a suspendat înscrierile făcute de instalatori in sistem pentru suspiciuni de frauda. Mecanismul de înscriere era următorul: o persoana fizica putea accesa programul doar prin intermediul unui instalator validat de AFM și doar după ce depunea un dosar la acesta. Mai departe, instalatorul înregistra dosarul intr-o aplicație. Persoanele fizice care au depus documentele la instalatori au întrebat ce se va întâmpla cu valabilitatea documentelor in situația in care instalatorul a intrat in posesia lor dar nu a apucat sa le încarce in sistem( se cerea un extras de carte funciară și un certificat de atestare fiscală ambele cu cala biliare de 30 zile). AFM a ieșit cu un comunicat de presa oficial prin care a spus “ ca toate documentele depuse și înregistrate la instalatorii validată pana la momentul suspendării accesului in aplicație” am încheiat citatul sunt acceptate de AFM “ ca fiind depuse la termen la data redeschiderii accesului in aplicatie”, am încheiat citatul. Cu toate acestea, AFM nu a ținut cont de comunicat și a respins dosarele pe motiv ca cele 2 documente erau expirate. Mai multi cetățeni văzând ca dosarul este respins au contestat. Rezoluția contestații a fost tot de respins. Deși au fost prezentate dovezi ca documentele au fost înregistrate la instalatori, nu s-a ținut cont de acestea și de comunicat. Acum, singura cale de atac este doar un proces și de aceea Cosmin întreba despre posibilitatea unui proces colectiv pentru ca sunt câteva zeci/sute de cetățeni care au crezut in comunicat și s-au trezit cu dosarele respinse. Se poate începe un astfel de proces colectiv pe aceasta speța prezentată pe scurt ( cetățeni care au respectat comunicatul, in sensul ca au depus la instalator documentele înainte de suspendare iar AFM-ul, deși a emis un comunicat prin care spune ca prelungește valabilitatea documentelor respinge in masa dosarele pe motiv de expirare a documentelor)?
Fotovoltaice, utilizator
Citez mai jos din contestatia depusa unde acuz ca la baza respingerii s-a incalcat ordinul 1287 si isi contrazic propriile documente/comunicate.
Greu de crezut ca nu poti catiga in instanta impotriva unuia care se contrazice singur.

în temeiul Art. 33 din Ordinul nr. 1287 „(7) În situaţia în care aplicaţia informatică este indisponibilă,
toate termenele prevăzute în ghidul de finanțare care depind de funcţionarea ei se prelungesc corespunzător
cu perioada în care aceasta nu a funcţionat”, considerăm că valabilitatea tuturor documentelor care erau
valide (în termen) la data înscrierii la instalator, asa cum se precizează la art. 21, cât și la data suspendării
aplicației informatice (10.09.2019), se prelungește cu perioada suspendării, respectiv 56 de zile (11.09.2019
- 06.11.2019).
Totodată, în susținerea celor afirmate, în data de 30.10.2019 Compartimentul Comunicare IT și Achiziții -
Unitatea de Implementare Proiecte Administrația Fondului pentru Mediu - 561/UIP/POR/30.10.2019,
310/UIP/POR/CIA/30.10.2019 a adus la cunoștință decizia AFM prin care s-a hotărât că: „toate documentele
înregistrate cu succes în aplicația informatică, precum și cele înregistrate în registrul instalatorilor care nu au
fost încărcate în aplicație până la momentul suspendării accesului în aplicația informatică, sunt acceptate de
Administrația Fondului pentru Mediu că fiind depuse în termen, în vederea analizării”, clarificând în acest fel
condițiile în care se vor analiza dosarele solicitanților depuse înainte, sau în timpul perioadei de suspendare a
programului, data de relansare a programului fiind incertă.

Scopul nu este de consultanta online ci de a identifica un cabinet care cunoaste speta si crede ca poate sa ma reprezinte (posibili sa mai fie si altii)
Daca au incalcat legea ar trebui sa castigati in instanta.
Ei au depus intampinare?

Insa, ce vreti dvs., un avocat care sa fi finalizat un proces pe asa ceva nu cred ca exista.
Probabil ca au primul termen de judecata prin octombrie-decembrie sau in 2021.
De aceea, eu nu prea cred ca a finalizat cineva un proces in acest moment.

Pareti ca ati avea sanse si acest lucru l-am banuit si eu pe cale logica inca de la inceput.
Dar, este bine sa stiti ca dreptatea poate sa fie mult mai relativa decat credeti dvs...
Discutia purtata cu mine este departe de a fi consultanta juridica.
Eu nu dau consultanta juridica decat contracost si confidential.
Este mai mult o curiozitate a mea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat