Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere de la sistem de impozitare pe norma de venit ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere de la sistem de impozitare pe norma de venit agricol la sistem real

Am un PFA infiintat in 2015 cu sediul in Bucuresti , sector 6, cu activitati agricole în județul Ialomita, cu cultivare și vânzarea de cereale fără procesarea acestora.
Am plătit impozit în sistem norma de venit , dupa care ANAF ,sector 6 m-a obligat să trec la sistem real pt ca am depasit 100 mii euro cifra de afaceri. In județul Călărași și Ialomița fermieri nu sunt obligați să treacă la sistem real indiferent de venit, plătind o taxă fixă pe hectar indiferent de venitul realizat.
Cum este corect conform legii?
Eu pot trece acum la norma de venit și îmi pot recupera banii ?
Multumesc
george-neagu, moderator
Criteriile referitoare la norma de venit se stabilesc la nivel local. Solutia este sa mutati sediul acolo unde obtineti venitul.
Doar valoarea normei de venit agricol se stabileste la nivel local, adica pentru fiecare judet.
Nu se stabileste la nivel local ceea ce in legea codului fiscal la art. 69 e foarte clar: (9) Contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, începând cu anul fiscal următor au obligația determinării venitului net anual în sistem real. Cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea echivalentului în lei al sumei de 100.000 euro este cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Națională a României, la sfârșitul anului fiscal. Această categorie de contribuabili are obligația să completeze corespunzător și să depună declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
Deci e corect ceea ce vi s-a spus sa faceti la nivel de sector.
george-neagu, moderator
Codul fiscal nu este valabil pentru toata tara ?
A se vedea codul fiscal art.103, art.104 si art.106, conform caruia PFA-ul cu actovitati agricole se incadeaza la norma de venit.
Ce parere aveti ?

multumesc
Nu ati precizat ce cod CAEN aveti in sectorul 6 si care anume norma de venit ati aplicat. Exista norme de venit pentru venituri din activitati independente - potrivit Cod Fiscal Titlul IV Cap II (sectorul 6 este in aceasta lista cu norme de venit pentru anumite coduri CAEN de activitati independente) si unde se prevede ca , daca se depaseste intr-un an cifra de afaceri de 100.000 euro se trece din anul urmator la impozitare in sistem real, iar la Titlul IV Cap VII se regasesc Veniturile din activitati agricole , unde impozitul se stabileste pe baza normelor de venit agricol (Bucurestiul nu se regaseste in aceasta lista) , norme diferite de cele de la Cap II.
Trebuie sa aveti sediul social al PFA in judetul Ialomita pentru a beneficia de norma de venit agricol de acolo.