avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Am o întrebare va rog: Mi-am montat cu o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Am o întrebare va rog: Mi-am montat cu o firma niste ...

Bună ziua!
Am o întrebare va rog:
Mi-am montat cu o firma niste rolete exterioare de aluminium.
Cand a fost prima ploaie mai puternica a început sa mi se scurga apa in casă prin peretele deasuupra geamului.
Am fost la ei sa le prezint problema dar ei spun ca nu e de la ei, ci e din cauza peretelui, care nu ar fi fost ok izolat cand s-ar fi montat geamul termopan. (cand au montat nu au spus nimic ca ar fi vreo problema cu peretele).
Înainte de a pune roletele nu aveam nici un fel de problema.
Ei au spus ca singurul mod in care ma pot ajuta e sa-mi dea roletele jos, eu sa chem un zidar care sa imi repare peretele apoi ei sa le pună la loc.
Am vorbit cu un zidar si fiind la etajul 8 costa foarte mult montarea unei schele.
Cine credeti ca e responsabil cu repararea peretelui?
Mentionez ca ei nu au facut nici un fel de izolatie cu spuma sau silicon intre caseta roletei si peretele exterior atunci cand au montat roleta.
Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Adina Maria Pop , utilizator 16:10, 12 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Având în vedere că înainte de montarea roletelor nu aveați nici un fel de probleme, probabil că vina este a celor care au montat roletele. Solicitați-le remedierea, iar în caz de refuz mergeți la Protecția Consumatorului sau acționații în judecată pentru plata de despăgubiri.
Mulțumesc frumos.
Exact la acesti pasi ma gândeam dar voiam o parere avizata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Firma care a instalat roletele exterioare de aluminiu la fina,a eliberat garantia lucrarii ?
Fiind vorba despre executant persoana juridca ANPC nu va poate ajuta
Initial ,notificati oficial firma care a executat instalarea reletelor sa remedieze deficientele-probabil este vorba despre neexecutarea de hidroizolatie intre suport rolete si peretele suport-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca nu solutionati amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta civila
Acum realizez ca nu am nici un certificat de garantie de la ei.
Singurele acte doveditoare pe care le am sunt contractul facut cu ei si dovezile de plată.
Mulțumesc!

ynocentta a scris:

Firma care a instalat roletele exterioare de aluminiu la fina,a eliberat garantia lucrarii ?
Fiind vorba despre executant persoana juridca ANPC nu va poate ajuta
Initial ,notificati oficial firma care a executat instalarea reletelor sa remedieze deficientele-probabil este vorba despre neexecutarea de hidroizolatie intre suport rolete si peretele suport-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca nu solutionati amiabil,analizati oportunitatea actiunii in instanta civila

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aparatul de aer conditionat al vecinului Dumitru7319 Dumitru7319 Buna ziua. Vecinul meu si-a montat unitatea exterioara a aparatului de aer conditionat, pe peretele lateral al balconului lui, dar in fata peretelui meu. ... (vezi toată discuția)
Publicitate sc rebela_ikariam rebela_ikariam Buna ziua ! Detin in chirie un spatiu comercial situat la parterul unui bloc de locuinte. Fara a platii sau discuta cu vreo persoana juridica sau fizica ... (vezi toată discuția)
Ce anume acopera garantia acordata pentru montajul unei usi? firsd firsd Buna ziua Societatea X vinde cumparatorului Y o usa metalica pe care i-o si monteaza. Pentru montaj ofera garantie de 2 ani. Dupa aproximativ 8 luni, ... (vezi toată discuția)