Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR nr.702/2020 care ...

Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR nr.702/2020 care a modificat art..170 din leg.263/2010 cu privire la aplicarea indicelui de corectie, cum interpretati prvederea? Numai pt pensiile de invaliditate care s-au transformat in limita varsta la indeplinirea cumulativa a conditiilor, sau si pt pensiile anticipate transformate in limita varsta? Am vazut decizii recalculate si pt acest tip de pensii si nu cred ca este corect, decat daca ulterior exista unele norme de aplicare . Multumesc!
Numai pt pensiile de invaliditate deschise pe legea 19/2000 si transformate in limita varsta pe legea 263/2010.