avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR nr.702/2020 care ...

Buna ziua. Avand in vedere prevederile hot.CCR nr.702/2020 care a modificat art..170 din leg.263/2010 cu privire la aplicarea indicelui de corectie, cum interpretati prvederea? Numai pt pensiile de invaliditate care s-au transformat in limita varsta la indeplinirea cumulativa a conditiilor, sau si pt pensiile anticipate transformate in limita varsta? Am vazut decizii recalculate si pt acest tip de pensii si nu cred ca este corect, decat daca ulterior exista unele norme de aplicare . Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:52, 15 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numai pt pensiile de invaliditate deschise pe legea 19/2000 si transformate in limita varsta pe legea 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sint pensionata pentru limita de virsta cf legii 263/2010 ,in ... passa passa Sint pensionata pentru limita de virsta cf Legii 263/2010 ,in ianuarie 2012.Nu am beneficiat de aplicarea indecelui de corectie( ,provenind din categoria ... (vezi toată discuția)
Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)