Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... regim hotelier buna ziua. vecinul meu are apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

regim hotelier buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are ...

buna ziua. vecinul meu are apartament in regim hotelier. are nevoie de aprobarea vecinilor pentru acest lucru ? nimeni nu e de acord pentru ca vin tot felul de pesti in bloc din aceasta cauza.
Ca sa folositi apartamentul in regim hotelier trebuie sa schimbati destinatia apartamentului.
Schimbarea destinatiei spatiului cu destinatia de locuinta se face, printre altele, si cu respectarea dispozitiilor in vigoare
L nr 196/2018

ART. 40
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de
locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului
executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan
orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.

(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe
plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru
schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează
și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și
numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.
(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari
în vederea anexării acesteia la acordul de asociere

ynocentta, utilizator
:))) Pai nu se schimba destinația locuinței, nu devine spațiu comercial. Pentru buna și completa dvs. informare, mai citiți legile încă o dată. Arătați legea spațiului hotelier :)
latka, moderator
Nu am opinat ca devine spatiu comercial ci ATENTIE !
Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinata initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

Este vorba despre destinatia prevazuta in proiectul cladirii respectiv spatiu cu destinatia de locuinta
Exista criterii speciale si exigente pe care trebuie sa le satisfaca o unitate de cazare. locuinta
Evident, ramane FONDUL problemei, adica desfasurarea unei activitati de turism IN CONDITII IMPROPRII.
Exista cadrul legal pentru desfasurarea activitatilor de turism de orice fel,
Și cum își pierde acel spațiu destinația de locuință!? Dacă ai chiriași în el își pierde destinația?!? Proprietarul nu face nici un turism, face închiriere de locuință pe termen foarte scurt. Am întrebat, știți vreo lege in care se spune ca această activitate a schimbat destinația acelui spațiu de locuință?
Nu știți, e evident. Atunci nu trebuie nici un acord.
Nu este vorba strict de schimbarea destinatiei ca spatiu de locuit ci de conditiile necesare incadrarii spatiului pentru inchirere in regim hotelier
persoanele fizice care inchiriaza apartamente sau camere pentru turisti vor fi obligate sa obtina de la autoritatile locale certificate de inregistrare ca operatori economici din turism. In caz contrar, amenzile pleaca de la 20.800 de lei si ajung pana la 31.200 de lei.

"(...) este interzisa desfasurarea activitatilor specifice si prestarea serviciilor turistice fara autorizatiile emise in conformitate cu prevederile legale in vigoare", prevede proiectul, care ia in considerare drept cazare turistica orice inchiriere/subinchiriere a unui spatiu dintr-un imobil neclasificat, pentru innoptare, catre turist, pe o perioada mai mica de o luna calendaristica. Intelegem, asadar, ca viitoarea lege ii vizeaza in mod direct si pe cei care inchiriaza prin platforme precum AirBnB sau Booking.

Si apartamentele din zonele turistice,mare si munte-sunt spatii cu destinatia de locuinta, dar care legal pot intra in circuitul hotelier numai daca sunt autorizate