Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal dupa 4 luni in posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal dupa 4 luni in posta

Buna ziua,

De curand am primit in posta un proces verbal cu o amenda si suspendarea dreptului de a conduce pentru 90 de zile. Se pare ca am fost depistat cu aparatul radar cu 105 km la ora in localitate. Recunosc fapta si mi-o asum. Problema este ca fapta s-a comis in luna aprilie (4) 2020 si eu am primit procesul verbal doar acum - august (8) 2020. Exista vre-o sansa sa castig daca contest pe motiv am fost instiintat prea tarziu (din cate am citit ar trebui sa treaca maxim 2 luni) avand in vedere si situatia actuala cu starea de urgenta si alerta? Multumesc anticipat!
Termenul de prescriere este de 6 luni, de la data săvârșirii faptei, in conformitate cu art. 13 din OG2 /2001. Poliția nu este obligată sa aplice sancțiunea într-un termen anume. Termenul este de 2 luni doar pentru comunicare, de la data când poliția s-a hotărât sa aplice sancțiunea și a completat acel PV de contravenție.

Puteți in schimb contesta altceva, dacă poliția nu v-a identificat la locul faptei, adică sosirea PV de contravenție pe numele dvs. ca proprietar. Nu ați precizat acest lucru, dacă ați fost identificat la locul faptei. Dacă da, nu aveți ce face.
latka, moderator