avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal dupa 4 luni in posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal dupa 4 luni in posta

Buna ziua,

De curand am primit in posta un proces verbal cu o amenda si suspendarea dreptului de a conduce pentru 90 de zile. Se pare ca am fost depistat cu aparatul radar cu 105 km la ora in localitate. Recunosc fapta si mi-o asum. Problema este ca fapta s-a comis in luna aprilie (4) 2020 si eu am primit procesul verbal doar acum - august (8) 2020. Exista vre-o sansa sa castig daca contest pe motiv am fost instiintat prea tarziu (din cate am citit ar trebui sa treaca maxim 2 luni) avand in vedere si situatia actuala cu starea de urgenta si alerta? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 17:14, 15 August 2020
Termenul de prescriere este de 6 luni, de la data săvârșirii faptei, in conformitate cu art. 13 din OG2 /2001. Poliția nu este obligată sa aplice sancțiunea într-un termen anume. Termenul este de 2 luni doar pentru comunicare, de la data când poliția s-a hotărât sa aplice sancțiunea și a completat acel PV de contravenție.

Puteți in schimb contesta altceva, dacă poliția nu v-a identificat la locul faptei, adică sosirea PV de contravenție pe numele dvs. ca proprietar. Nu ați precizat acest lucru, dacă ați fost identificat la locul faptei. Dacă da, nu aveți ce face.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 August 2020
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rutiera cu buletinul schimbat. Dorin_jb Dorin_jb Astazi am primit prin posta instiintare precum in data de 03.08.2013 am fost depistat conducand cu o viteza de 84km/h in localitatea Sinaia intr-o limita de ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal Bolat Cristian Bolat Cristian pot contesta in instanta si ce sanse de castig am,un proces verbal incheiat in 13 .10. 2017,primit prin posta la domiciliu in data 24.10.2017,referitor la ... (vezi toată discuția)
Obligativitate plata rovigneta benemarin benemarin Am primit azi 4.04.2019 proces verbal pentru amenda lipsa rovigneta la data de 11.12.2018. Procesul verbal este intocmit in data de 12.03.2019 si a ajuns la ... (vezi toată discuția)