Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ...

salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ca este posibil sa va intra o lege in vigoare pentru cumpararea vechimii la pensie in romania.am 25 de ani vechime in tara si pentru un stagiu complet de 35 ani asa cum prevede legea as mai avea nevoie de inca 10 ani pe care as fi dispus sa-i cumpar eventual daca va fi posibil.este in teme cineva pe subiectul acesta?
salut.puteti preciza care este motivul prin care dumneavoastra spuneti ca nu se merita cumpararea vechimii eventual doar pentru o mica perioada pentru indeplinirea de stagiu minim ca sa beneficezi de pensie?
Va dau un exemplu doar pentru anul 2020

Astfel, pentru anul 2020, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare socială este de 2.230 lei, iar cuantumul contribuției de asigurări sociale aferent acestui venit este de 558 lei.

2230(salariul minim) : 5462 (salariul mediu)=0,40828 puncte
0,40828:35(stagiul complet) = 0,01167 x 1442(valorea punctului de pensie din se[ptembrie) =16/17 lei la pensie luna
Contributia este de 558x12=6696 lei
Calculati in cat timp(luni/ani) va recuperati investitia.
6696:17=393 luni/32 ani, atat trebuie sa mai traiti d-voastra dupa pensionare pentru a va recupera investitia.

Procedati cum doriti d-vostra.
Carp Mircea, utilizator
cochintu a scris:

salut.prin urmare daca am inteles bine se poate incheia contractul cu casa de pensii incepand din luna august 2020 pana la 1 septembrie 2021....

Contractul se poate incheia de la data intrarii in vigoare a proiectului de act normativ mai sus mentionat.
va multumesc pentru lamuriri prin urmare dumneavoastra spuneti ca lunar la salariul minim pe economie de 2230 actualmente contributia lunara este de 558 lunar inmultit cu 12 luni ar insemna 6696 contributia anuala dupa cate inteleg eu.atunci daca as dori sa cumpar vechime pentru 6 ani inseamna ca trebuie sa platesc 40176.este exact?
Eu v-am dat exemplu anul 2020.
In anii din urma scade contributia, dar proportional scade si cresterea cuantumului pensiei.
Eu va repet:
Nu merita sa se faca contract de asigurare si nici sa se cupere vechime pentru indeplinirea conditiei de stagiu complet.
Merita doar pentru indeplinirea conditiei de stagiu minim pentru a nu se pierde niste ani.
De ex:
D-voastra aveti 25 de ani de stagiu.
Pentru acesti ani de stagiu veti primi o pensie.
O alta persoana are 13 ani de stagiu.
Aceasta persoana merita sa cumpere vechime pentru a indeplini conditia de satgiu minim de 15 ani.
In caz contrar v-a pierde cei 13 ani de stagiu neprimind nici un fel de pensie pentru ei.
Eu v-am explicat.
D-vostra procedati cum doriti.