Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ordinea stingerii obligațiilor
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ordinea stingerii obligațiilor

Buna ziua, referitor la art. Art. 165. - Ordinea stingerii obligațiilor fiscale, in cazul in care Dacă un debitor datorează mai multe tipuri de obligații fiscale, iar suma plătită nu este suficientă pentru a stinge toate obligațiile, si debitorul indica ordinea stingerii obligatiilor, primaria poate sa stinga totusi toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii; fara sa tina seama de indicatiile debitorului?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Doar primaria poate sa stinga toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii; fara sa tina seama de indicatiile debitorului.