avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Intrebare GDPR
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Intrebare GDPR

M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ANSPDCP. Aici vad ca se mentioneaza insa faptul ca trebuie mai intai sa ma adresez "operatorului de date", sintagma care nu inteleg la ce se refera. Este cumva vorba despre faptul ca trebuie initial sa contactez respectiva companie si daca aceasta se conformeaza se trece cu vederea incalcarea initiala si nu mai pot depune sesizare? Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Cel mai recent răspuns: aclara , utilizator 23:14, 25 August 2020
Da, intai va adresati companiei, asa este normal, acesteia ii cereti si sa respecte GDPR pe viitor, si sa intervina asupra datelor si, daca e cazul, despagubiri. Sau ce anume doriti, nu se intelege exact.
Nu stiu de ce nu ne spuneti concret care e incalcarea sa va ajutam cumva efectiv.
Nu am un motiv anume pentru care nu am intrat in detalii. E vorba de situatii de tipul primit newslettere pe mail la care nu m-am abonat niciodata sau smsuri cu oferte comerciale desi am specificat ca nu vreau sa fiu contactata decat pe mail sau deloc. Se tot repeta si este agasant si time-consuming.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare gdpr aclara aclara M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ... (vezi toată discuția)
Ce fac daca o clinica posteaza public pe facebook fisa mea personala ... magdalenamatei magdalenamatei Ce fac daca o clinica posteaza public pe facebook fisa mea personala in care este vizibil CNP? E o incalcare flagranta a GDPR. (vezi toată discuția)
Gdpr srl the_tycoon the_tycoon Buna ziua, Un client SRL mi-a dat datele personale catre un avocat fara consimtamantul meu. E legal conform GDPR? Multumesc! (vezi toată discuția)