Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Intrebare GDPR
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Intrebare GDPR

M-am confruntat recent cu mai multe situatii de prelucrare abuziva a datelor mele personale (incalcare GDPR) si am fost sfatuita sa depun plangeri pe site-ul ANSPDCP. Aici vad ca se mentioneaza insa faptul ca trebuie mai intai sa ma adresez "operatorului de date", sintagma care nu inteleg la ce se refera. Este cumva vorba despre faptul ca trebuie initial sa contactez respectiva companie si daca aceasta se conformeaza se trece cu vederea incalcarea initiala si nu mai pot depune sesizare? Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Da, intai va adresati companiei, asa este normal, acesteia ii cereti si sa respecte GDPR pe viitor, si sa intervina asupra datelor si, daca e cazul, despagubiri. Sau ce anume doriti, nu se intelege exact.
Nu stiu de ce nu ne spuneti concret care e incalcarea sa va ajutam cumva efectiv.
Nu am un motiv anume pentru care nu am intrat in detalii. E vorba de situatii de tipul primit newslettere pe mail la care nu m-am abonat niciodata sau smsuri cu oferte comerciale desi am specificat ca nu vreau sa fiu contactata decat pe mail sau deloc. Se tot repeta si este agasant si time-consuming.