Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care act trebuie să fie primul ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care act trebuie să fie primul ?

Bună seara !
Un angajat este cercetat disciplinar......
Și - a depus Demisia.... și a început Preavizul...
Vă rugăm frumos să ne ajutați cu câteva sfaturi :
1. - ce Decizie se va emite prima ?..... Decizia de sancționare /concediere ? sau Decizia de încetare a CIM ?
2. - dacă managerul instituției este în concediul de odihnă, iar directorul nu poate să îi dea Decizie de sancțiune /Decizie de concediere pentru abaterile grave și repetate,
cum se va proceda.?

oanaportar, utilizator
Ce sanctiune s-a aplicat si cand ?

Care este data cand si-a depus demisia ?
Data de 03.08.2020 - este data PV al comisiei de cercetare.

Nu s-a aplicat sancțiune pentru că mangerul era în CO,
iar între timp, angajatul a depus .......... Demisia ...... - ceea ce face să nu mai poate fi sancționat ! ( în opinia mea )

Data de 06.08.2020- este data la Demisie.
15 zile lucrătoare - Preaviz

Data 21.08.2020 - ar fi data încetării CIM, după Preaviz pentru Demisie.

Iar perioada 05.08.2020 - 26.08.2020 - perioada C.O. /domnul manager.

Dacă nu s-a apucat să se dea sancțiune,
pentru că managerul era în CO,
iar alt angajat nu are dreptul să sancționeze sau să înceteze CIM-ul unui angajat,
și pentru că
între timp angajatul a depus Demisia .....

ce ar trebui să se facă ?

1. - să se sancționeze ( nelegal ) și să i se desfacă CIM disciplinar - și când va veni managerul din CO să semneze ?
Ar nelegal să se aștepte atâta timp ? ( + cum s-ar mai înregistra în REVISAL modificările /cu ce Termen depășit ? )
și să nu i se ia în calcul Demisia și să nu i se înceteze CIM cu Demisie ?
sau
2. - să i se facă Decizie cu Demisie ?
și apoi să se dea în judecată angajatul - dacă există prejudicii ( pentru nerealizare de lucrări de serviciu, .... ) ?

Nu i s-a dat nici Nota de lichidare ...

În proiect Decizie cu Demisie - s-a scris să i se dea angajatului Nota de lichidare.

Nota de lichidare se dă înainte ? sau după emiterea Deciziei ?

S-a dat Decizie de încetare CIM prin Demisie.
Nu s-a dat Decizie de sancționare angajat și
nu s-a așteptat .... sancționarea ....
pentru că angajatul a depus Demisia,
iar managerul era și este încă în CO,

..... alte decizii / acte - nu se puteau face fără semnătura managerului .... ?

Este bine cum s-a procedat ?