avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Am fost citat la comisia de disciplina fara ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Am fost citat la comisia de disciplina fara a se respecta ...

Buna ziua,
Am fost citat la comisia de disciplina fara a se respecta procedura legala, respectiv sa primesc citatia cu 5 zile inainte. Conform normelor de organizare H 1344/2007, art. 36 alin. 6 acest lucru este sub sanctiunea nulitatii fapt pentru care nu m-am prezentat.
Acelasi act normativ prevede ca refuzul de a se prezenta, nu impiedica desfasurarea activitatilor comisiei.
Acum ei spun ca ma vor cita iar.
Va rog sa-mi spune-ti daca e legal sa ma citeze iar si cum sa procedez.
Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
s.sttefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:32, 26 August 2020
1. Citaţia, sub sancţiunea nulităţii, va fi comunicată celui citat cu cel puţin 5 zile lucrătoare înaintea termenului stabilit.

2. Comisia poate decide citarea din nou a dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citare convocare angajat sedinta comisie disciplinara in afara termenului legal fenice fenice Buna seara! Daca in urma sesizarii unei abateri disciplinare, comisia de disciplina trimite convocarea (citarea) angajstului impotriva caruia s-a facut ... (vezi toată discuția)
Termen de citare la comisia de disciplina Justitiarul711 Justitiarul711 In cat timp de la nota explicativa este obligata comisia sa te citeze pentru a te baga in comisia de disciplina? (vezi toată discuția)
Cercetare administrativa functionar public DIA63 DIA63 Sunt functionar public si a fdost sesizata Comisia de disciplina pentru cercetarea mea. Rog sa-mi comunicati daca persoana desemnata sa faca cercetarea poate ... (vezi toată discuția)