Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs reespins
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs reespins

Cum poate fi respins ca inadmisibil recursul la contestatie in anulare ?
Buna ziua !
Avand in vedere ca in conformitate cu art. 320, al.(2) c.p.c. , hotararea data in contestatia in anulare este supusa acelorasi cai de atac ca si hotararea atacata, rezulta ca pentru a fi respins ca inadmisibil un asemenea recurs, trebuie sa nu indeplineasca conditiile prevazute de art.304, al. (1), pct. 1-9, astfel:
"Modificarea sau casarea unor hotarari se poate cere in urmatoarele situatii, numai pentru motive de nelegalitate:
1. cand instanta nu a fost alcatuita potrivit dispozitiilor legale;
2. cand hotararea s-a dat de alti judecatori decat cei care au luat parte la dezbaterea in fond a pricinii;
3. cand hotararea s-a dat cu incalcarea competentei altei instante;
4. cand instanta a depasit atributiile puterii judecatoresti;
5. cand, prin hotararea data, instanta a incalcat formele de procedura prevazute sub sanctiunea nulitatii de Art. 105 alin. 2;
6. daca instanta a acordat mai mult decat s-a cerut, ori ceea ce nu s-a cerut;
7. cand hotararea nu cuprinde motivele pe care se sprijina sau cand cuprinde motive contradictorii ori straine de natura pricinii;
8. cand instanta, interpretand gresit actul juridic dedus judecatii, a schimbat natura ori intelesul lamurit si vadit neindoielnic al acestuia;
9. cand hotararea pronuntata este lipsita de temei legal ori a fost data cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii."

Cu stima !

Motivele de recurs sunt clar si limitativ prevazute de lege, iar daca motivele de recurs formulate nu s-au incadrat in motivele prev de textul de lege, instanta poate respinge recursul ca inandmisibil, adica asa cum a fost formulat nu poate fi admis.Dati , va rog , mai multe detalii.
~ Conținut șters la cerere ~
aspara a scris:

Cum poate fi respins ca inadmisibil recursul la contestatie in anulare ?

In situatia in care contestatia in anulare a fost introdusa impotriva unei decizii prin care s-a judecat un recurs. Decizia din recurs fiind irevocabila atunci si hotararea pronuntata in contestatie e irevocabila (si recursul impotriva ei este inadmisibil)
romascanu, moderator
este greu sa castigi o contestatie in anulare, aqceasta fiind o cale extraordinara.trebuia sa te incadrezi in unul din motivele expres prevazute de lege.