Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs reespins
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs reespins

Cum poate fi respins ca inadmisibil recursul la contestatie in anulare ?
aspara a scris:

Cum poate fi respins ca inadmisibil recursul la contestatie in anulare ?

Recursul se respinge ca inadmisibil :
- când se declară recurs împotriva unei hotărâri pronunţate în recurs („recurs la recurs”) ;
- când se declară un al doilea recurs în aceeaşi pricină ;
- dacă se declară împotriva încheierii pronunţate de instanţa de recurs, prin care s-a întrerupt ori suspendat judecata cauzei, întrucât hotărârea care se va pronunţa în cauză nu este susceptibilă de recurs ;
- când se declară împotriva hotărârii date în revizuire sau în contestaţia în anulare a unei decizii a instanţei de recurs .