Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inadmisibilitatea recurs
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inadmisibilitatea recurs

buna ziua! puteti spuneti care sunt cazurile de inadmisibilitate a recursului?
Unul dintre motive este acela in care hotararea trebuia atacata mai intai pe calea apelului .Motivele de admisibilitate , expres si l imitativ prevazute de lege , sunt:
Art. 304
Modificarea sau casarea unor hotarari se poate cere in urmatoarele situatii, numai pentru motive de nelegalitate:
1. cand instanta nu a fost alcatuita potrivit dispozitiilor legale;
2. cand hotararea s-a dat de alti judecatori decat cei care au luat parte la dezbaterea in fond a pricinii;
3. cand hotararea s-a dat cu incalcarea competentei altei instante;
4. cand instanta a depasit atributiile puterii judecatoresti;
5. cand, prin hotararea data, instanta a incalcat formele de procedura prevazute sub sanctiunea nulitatii de Art. 105 alin. 2;
6. daca instanta a acordat mai mult decat s-a cerut, ori ceea ce nu s-a cerut;
7. cand hotararea nu cuprinde motivele pe care se sprijina sau cand cuprinde motive contradictorii ori straine de natura pricinii;
8. cand instanta, interpretand gresit actul juridic dedus judecatii, a schimbat natura ori intelesul lamurit si vadit neindoielnic al acestuia;
9. cand hotararea pronuntata este lipsita de temei legal ori a fost data cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii;
Daca recursul este introdus pentru alte motive, in afara acestora...acelea sunt motive de inadmisibilitate.
Nu ar fi mai bine sa ne ziceti ce va doare ca sa va putem spune daca recursul ar fi sau nu inadmisibil in cazul dat?
mai exista vreo cale de atac in cazul in care se decara recurs si irevocabil
Revizuirea si Contestatia in anulare.