avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna si preaviz

in ianuarie 2010 voi intra in concediu de odihna, pe care il voi lua integral pt tot anul , adica 27 zile lucratoare. in cazul conedierilor colective , preavizul meu imi intrerupe concediul de odihna sau termenul de preaviz incepe sa curga la terminarea co?
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 16:34, 19 Decembrie 2009
Acum depinde in ce intrati prima oara:
-daca intrati in co, preavizul vine dupa;
-daca intrati in preaviz, probabil nu va mai aproba efectuare co
Pe perioada preavizului angajatorul va poate acorda CO. Zilele de CO neefectuate vor fi compensate in bani la data concedierii.
dreptaciul a scris:

in ianuarie 2010 voi intra in concediu de odihna, pe care il voi lua integral pt tot anul , adica 27 zile lucratoare. in cazul conedierilor colective , preavizul meu imi intrerupe concediul de odihna sau termenul de preaviz incepe sa curga la terminarea co?


Banuiesc ca veti efectua concediul restant pentru anul 2009...
Concediul de odihna va fi intrerupt pentru preaviz, urmand ca zilele neefectuate sa fie compensate la incetarea cim. Este in avantajul dvs.sa fie intrerupt concediul de odihna de preaviz, daca nu doriti cumva sa se suprapuna, ca sa nu mai mergeti la serviciu. Dar retineti aspectul ca, la concediere, aveti dreptul sa va prezentati doar 4 ore la program si sa fiti platit 8.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz Paduraru Oana Paduraru Oana In calculul preavizului de 20 de zile lucratoare se vor scadea zilele nelucratoare impuse de legea 329/2009 pe luna decembrie(4 zile). Sau sunt considerate ... (vezi toată discuția)
Preaviz,concediere colectiva la cfr marfa dreptaciul dreptaciul Incepand cu data de 11 ian 2010 sunt in concediu de odihna pe anul in curs.Daca dupa aceasta ,si in timpul concediului meu de odihna , la societatea la care ... (vezi toată discuția)
Concediu legal in preaviz cbrescan cbrescan concediul legal in preaviz poate fi efectuat in timpul preavizului fara prelungirea acestuia? (vezi toată discuția)