avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare bani,izolatie terasa bloc,pe coloana de 4 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare bani,izolatie terasa bloc,pe coloana de 4 apartamente ...

Recuperare bani,izolatie terasa bloc,pe coloana de 4 apartamente
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:10, 27 August 2020
Cum as putea sa

Ureche Ana-Maria a scris:

Recuperare bani,izolatie terasa bloc,pe coloana de 4 apartamente

Daca asociatia nu plătește se da in judecata.
Multumesc pentru raspuns!Si daca m-ati mai putea ajuta cu o intrebare:este legal ca in pivnita blocului,o altă vecina de-a mea sa isi mai construiască inca o boxa,langa a mea,fără să nu spună la nimeni nimic?Am avut surpriza sa aflu acest lucru cand am coborât la mine in pivnita sa iau niste borcane.Nu ar fi trebuit proiect de la primarie?Mai imi spune si senină ca a construit-o pentru fiul ei care locuiește tot la bloc si nu are pivnita.Mentionez ca toti vecinii avem boxe,dar vecina mea si-a mai construit inca una in plus fără să spună la nimeni nimic.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca asociatia nu plătește se da in judecata.

Dvs. aveti boxa trecuta in actele de proprietate ? Vecina si-a construit boxa afectind structura de rezistenta, sau folosind pereti despartitori din marteriale usoare (gen BCA, sa zicem) ? Va deranjeaza ca boxa e in plus, sau ca va afecteaza cu ceva boxa dvs ?
1-Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este obligatoriu sa furnizati date relevante
Executia izolatiei terasa bloc a fost dispusa de participantii la adunarea generala?
2-Imobilele de locuit in comun prin proiect nu sunt prevazute cu pivnita,eventual cu subsol tehnic care reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Atat timp cat afirmati
in pivnita blocului,o altă vecina de-a mea sa isi mai construiască inca o boxa,langa a mea

Este evident ca este vorba despre faptul ca in subsolul tehnic ,fiecare locatar dupa propriul interes fara respectarea dispozitiilor in domeniu fara parcurgerea procedurii legal impuse-intelege sa isi execute spatii anexe cu destinatia de depozitare bunuri
Trebuie sa cunoasteti ca executarea de delimitari,ingradiri in subsolurile tehnice ale condominiilor fara acordul autoritatilor atrage automat in caz de verificare aplicarea de amenda concomitent cu obligarea dezafectarii constructiei si readucerea spatiului la forma anterioara interventiei
ISU nu accepta modificarea utilizarii subsolurilor tehnice ale condominiilor,executarea de ingradirii ,constructii neautorizate cu scopul depozitarii de bunuri personale cu factor de risc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Boxa la subsolul blocului gelirolu gelirolu Buna ziua. Suntem proprietari de apartament si blocul are statutul de AP. La subsolul blocului unuii din Proprietari au facut boxe. ( numai cei din consiliul ... (vezi toată discuția)
Boxă abandonată. bună ziua, vin către dvs. cu următoarea situatie: am cumpărat ... TopG TopG Bună ziua, Vin către dvs. cu următoarea situatie: Am cumpărat un apt și la subsolul blocului exista un o boxă care a aparținut unui proprietar care ... (vezi toată discuția)
Subsol tehnic la bloc victor1906 victor1906 Buna seara. Am o pivnita in subsolul tehnic de la bloc , spatiu amenajat de mine de la darea in folosinta prin repartitie al apartamentului in acel bloc. ... (vezi toată discuția)