Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suplinitor pana la 31 august si CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suplinitor pana la 31 august si CCC

Bună ziua. Lucrez în învățământ ca suplinitor. La 31 august 2020,imi expira contractul de munca. Pentru a beneficia în continuare de plata concediului de maternitate, trebuie sa am continuitate pe un alt post? Va mulțumesc
ana-cer, moderator
Va referiti la concediu pre si postnatal ?
Nu. La cel de crestere copil, de 2 ani.
Scuze. Concediu de crestere copil.
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Va mulțumesc.