Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii dupa terasa ...

Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii dupa terasa din cauza unui pilon introdus gresit in coltul blocului pentru a sustina un panou publicitar.
In final panoul publicitar nu a mai fost prins de acel pilon , dar eu am infiltratii masive de apa.
Asoc.de Prop.spune ca a reparat de anul trecut , dar peretele meu dupa poile de anul acesta este si mai rau.
Primaria ,nu m-a ajutat in nici un fel, cu toate ca am trimis foto cu data si anul trecut si anul acesta . Conducerea asoc.spune ca a reparat dar nu adduce nici o probably in acest sens ,cu ce firma , ce garantie a lucrarii i -a dat etc.
Spuneti-mi va rog, cum as putea sa-mi rezolv aceasta problema .
Va rog, un raspuns
Multumesc
Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a crei intretinere si reparatii,conform disp L nr 196/2018 intra in responsabilitatea exclusiva a asociatieid e proprietari
Primaria poate eventual sa oblge asociatia de proprietari sa respecte dispozitiile in vigoare ,sa asigure starea tehnica a partii comune de condominiu
Notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa dispuna masurile necesare remedierii deficientelor la partea comuna de terasa condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
V-am spus ca am anunțat si Asoc.de Prop.si depart.din cadrul Primariei dar nu iau nici o măsura in sensul de a aplica legea .
In ce țara trăim?