avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii dupa terasa ...

Am un apartament la ultimul etaj si am infiltratii dupa terasa din cauza unui pilon introdus gresit in coltul blocului pentru a sustina un panou publicitar.
In final panoul publicitar nu a mai fost prins de acel pilon , dar eu am infiltratii masive de apa.
Asoc.de Prop.spune ca a reparat de anul trecut , dar peretele meu dupa poile de anul acesta este si mai rau.
Primaria ,nu m-a ajutat in nici un fel, cu toate ca am trimis foto cu data si anul trecut si anul acesta . Conducerea asoc.spune ca a reparat dar nu adduce nici o probably in acest sens ,cu ce firma , ce garantie a lucrarii i -a dat etc.
Spuneti-mi va rog, cum as putea sa-mi rezolv aceasta problema .
Va rog, un raspuns
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mimi56_manolescu , utilizator 12:20, 13 Septembrie 2020
Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a crei intretinere si reparatii,conform disp L nr 196/2018 intra in responsabilitatea exclusiva a asociatieid e proprietari
Primaria poate eventual sa oblge asociatia de proprietari sa respecte dispozitiile in vigoare ,sa asigure starea tehnica a partii comune de condominiu
Notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa dispuna masurile necesare remedierii deficientelor la partea comuna de terasa condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
V-am spus ca am anunțat si Asoc.de Prop.si depart.din cadrul Primariei dar nu iau nici o măsura in sensul de a aplica legea .
In ce țara trăim?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As vrea sa stiu , cui ma pot adresa , daca asoc.de prop.din care ... mimi56_manolescu mimi56_manolescu As vrea sa stiu , cui ma pot adresa , daca Asoc.de Prop.din care fac parte nu este interesata sa répare terasa , pentru ca eu am infiltratii masive de apa de ... (vezi toată discuția)
Cine raspunde de infiltratiile de apa ,tinind cont ca stau la ultimul etaj? Gino1982 Gino1982 Salut.Numele meu e ionut.Acum 6 ani am cumparat un apartament in Iasi centru.Inca de atunci mi am dat seama de infiltarea apei de ploaie.In urmatorii ani am ... (vezi toată discuția)
Probleme cu terasa blocului - asociația nu mă ajută crialex crialex Buna ziua. As vrea sa ma ajutați cu un sfat, daca se poate... Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 10 etaje. Din martie 2019 am probleme cu ... (vezi toată discuția)