Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.Intr-un bloc turn cei de la etajul 1,platesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.Intr-un bloc turn cei de la etajul 1,platesc pentru ...

Buna ziua.Intr-un bloc turn cei de la etajul 1,platesc pentru lift?Daca da,conform carui act normativ?Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns.
Buna ziua,
Da, platesc, conform legii 196/2018 ( daca exista asociatie).
Pot fi scutiti de la plata energiei electrice consumate de acel lift, dar nu se de la celelalte cheltuieli ( intretinere, reparare, autorizare, etc.).
Liftul reprezinta parte comuna ,
Conform disp L nr 196/2018 toti proprietarii au obligatia sa achite lunat cota intretinere parti comune +individuale
Cu acordul adunarii generale pot fi execeptati de la plata c/v energie electrica proprietarii care domicialiaza la demisol,parter,mezanin