Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Am o întrebare.avem un demisol in bloc de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Am o întrebare.avem un demisol in bloc de 200 de metri.trebuie ...

Buna ziua
Am o întrebare.avem un demisol in bloc de 200 de metri.trebuie proprietarul acestui demisol să achite factura lunara cum o face fiecare proprietar și care ar fi suma.El timp de 8 ani nu achitat nimic și câți ani in spate putem să achite asociației banii.

O altă întrebare cei de la parter și etajul 1 trebuie sa achite curentul,intretinerea și reparația liftului.daca da cate procente.

Va mulțumesc
Bună ziua. Prima întrebare este oarecum neclară. Vorbiți de o proprietate privată cu contract la curent separat acolo în demisol ? Dacă da, ce treabă are Asociația acolo ? Dacă nu, detaliați puțin contextul.

Pentru a doua întrebare : conform legii 196/2018, proprietarii de la parter ,etaj 1 ( în cazul dv. ) pot fi scutiți de la plata curentului electric consumat pentru lift dacă Asociația decide acest lucru . Întreținerea liftului se achită de către toți proprietarii, fiind vorba de părți comune, chiar dacă cei de la parter, etaj 1 nu-l folosesc. Curentul electric consumat pe părți comune se împarte pe criteriul : număr de persoane. Întreținerea liftului se împarte pe criteriul : cota parte indiviză. Rețineți că sunt două lucruri distincte.
Este vorba despre un bloc nou cu mansarda total 5 etaje ce are demisol acest demisol îi aparține dezvoltatorului.Nimeni nu are chei sa intre acolo pe când acolo deci nu avem acces sunt contoarele de apă ci canalizările.presupun că nu are contract la curent separat și de multe ori se efectuează se sudează și se folosește că atelier.
Trebuie sa achita factura lunara că este parte comuna a blocului?

tereau a scris:

Bună ziua. Prima întrebare este oarecum neclară. Vorbiți de o proprietate privată cu contract la curent separat acolo în demisol ? Dacă da, ce treabă are Asociația acolo ? Dacă nu, detaliați puțin contextul.

Pentru a doua întrebare : conform legii 196/2018, proprietarii de la parter ,etaj 1 ( în cazul dv. ) pot fi scutiți de la plata curentului electric consumat pentru lift dacă Asociația decide acest lucru . Întreținerea liftului se achită de către toți proprietarii, fiind vorba de părți comune, chiar dacă cei de la parter, etaj 1 nu-l folosesc. Curentul electric consumat pe părți comune se împarte pe criteriul : număr de persoane. Întreținerea liftului se împarte pe criteriul : cota parte indiviză. Rețineți că sunt două lucruri distincte.

Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii datoreaza obligatii catre asociatia de proprietari
Aspectul ca timp de 8 ani asociatia de proprietari a incalcat dispozitiile in vigoare si nu a calculat lunar cote intretinere reprezinta culpa exclusiva a asociatiei de proprietari
Asociatia de proprietari are dreptul legal sa solicite sume aferent 3 ani,termen general de prescriptie,dar atat timp cat asociatia de proprietari nu a calculat si nu a impus la plata obligatii lunare ...
Cei de la parter ,mezanin,etajul 1 au obligatia sa contribuie lunar la plata parti comune=lift
Conform disp L nr 196/2018 la cererea proprietarilor de la parter,mezanin,etajul 1 al imobilului de locuit in comun,
adunarea generala poate hotari scutirea acestora de la obligtia achitarii c/v energie electrica aferent lift
Trebuie sa achita factura lunara că este parte comuna a blocului?

Dezvoltatorul are obligatia sa achite parti comune,inclusiv c/v energie electrica consumata cu sudura