Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Expertiza cadastrala sau Cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Expertiza cadastrala sau Cadastru

Buna ziua,

In urma cu cativa ani am cumparat un teren agricol. Pentru ca vanzatorul nu s-a tinut de cuvant am fost nevoit sa il dau in judecata, in felul acesta am reusit sa obtin o hotarare judecatoreasca care tine loc de act autentic. In timpul procesului, judecatorul a cerut sa fie facuta o expertiza cadastrala, platita de mine, care probabil a ramas la dosar. Acum, as vrea sa vand terenul, si am nevoie de cadastru. Pot face o cerere catre judecatorie prin care sa cer sa imi fie inmanata expertiza cadastrala? Este acea expertiza acelasi lucru cu cadastrul normal? Pot folosi acea expertiza pentru a vinde terenul la notar, sau trebuie sa imi fac cadastru?.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu. Pe baza hotararii judecatoresti trebuie sa intocmiti acum documentatie cadastrala (sau sa intabulati dreptul de proprietate ori sa deschideti carte funciara, este acelasi lucru). Documentatia cadastrala este diferita de expertiza dispusa de instanta. Dupa ce intocmiti documentatia cadastrala, daca terenul este situat in extravilan, va trebui sa depuneti la primarie o oferta de vanzare a terenului si dupa 30 de zile (daca nici un preemtor - arendas, proprietar vecin , nu va dori sa cumpere la pretul cerut de dvs) veti primi o adeverinta pe baza careia veti putea vinde cui doriti.