Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Din concediul medical se scade CAS? Cat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Din concediul medical se scade CAS? Cat?

Buna ziua. Pe 26 august am ieșit din concediul de creștere copil iar pe 27 august am reluat activitatea la locul de munca. In acest moment sunt însărcinată cu al doilea copil și urmeaza sa intru în prenatal in luna noiembrie. Având în vedere că am risc in sarcina medicul a decis să îmi dea concediu medical începând cu prima zi de munca (27 august). Întrebarea mea este: daca medicalul este platit 75% din media veniturilor pe ultimele 6 luni (in cazul meu baza de calcul ar fi indemnizația pe care am avut-o din CCC pe ultimele 6 luni), din acești bani se mai scade și CAS sau altceva? Daca da, cat anume ar reprezenta aceasta suma? CAS are vreun plafon maxim sau se scade un anumit procent din salariul total ? De exemplu, daca eu în concediul CCC nu am avut venit brut sau net deoarece nu am avut salariu, daca veniturile mele pe ultimele 6 luni de indemnizație CCC au fost de 4400 Ron in mână, pe concediul medical platit 75% pe o lună întreagă as lua 4400 x 0,75% = 3300 Ron. Din această suma se mai scade și CAS alți 25% din total? Sau are vreun plafon maxim? Mulțumesc!
cosmina1591, utilizator
Se retine CAS 25%.
Iar la concediile prenatal și postnatal la fel se scade 25% CAS din total?
Se scade la fel 25%.
Mulțumesc! Am întrebat și dacă se scade 25% din pre și post natal deoarece, in 2018 când eram în prenatal cu primul copil CAS-ul a fost plafonat la maxim 115 lei și mă gândeam că așa este și acum.