avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube materiale ...

Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube materiale circulînd cu o mașină abia cumpărată dar încă neînmatriculata...mentionez ca mi sa oferit asigurarea RCA de către fostul proprietar iar acum sant chemat în instanță ca intervenient fortat...vreau să știu dacă voi fi obligat să plătesc daune dacă circulam cu asigurare valabilă, dar pe numele fostului proprietar....a fost un accident fără intenție dintr-o greșeală de șofer începător...va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 11:26, 24 Septembrie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
pentru intervenientul fortat răspunde asigurătorul; deci nu veți fi obligat la plată dacă asigurarea era valabilă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
RCA reprezinta asigurarea masinii, nu a propietarului. Nu veti plati nimic daca asigurarea e in regula.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua "majestik".

1. La data producerii accidentului aveati in posesie acordul scris al fostului proprietar in ceea ce priveste acceptul acestuia referitor la conducerea autovehiculului neinmatriculat pe numele dumneavoastra ?

2. Cu siguranta, asiguratorul va achita , catre pagubit, valoarea daunelor produse.

3. Cu siguranta, asiguratorul va solicita in instanta recuperarea prejudiciului de la faptuitor.

4. Solutia instantei, ramasa definitiva, va decide daca aveti, sau nu, obligatii financiare fata de asigurator.

5. Va sugerez sa va angajati un aparator specializat pentru spete de acest gen.

6. Un raspuns deosebit de valoros ati primit din partea doamnei avocat Madalina Pascu, in data de 07.09.2020, in cadrul spetei initiate de catre dumneavoastra, dupa cum urmeaza

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

BunĂ ziua...daca am cumpĂrat o masina iar proprietarul mia ... majestik majestik BUNĂ ZIUA...DACA AM CUMPĂRAT O MASINA IAR PROPRIETARUL MIA DAT CONSIMTAMANTUL SA CIRCUL CU ASIGURAREA LUI IAR INTRE TIMP AM PRODUS UN ACCIDENT CU DAUNE ... (vezi toată discuția)
Intervenient dosar civil! andreicrm andreicrm Buna ziua , Am fost chemat in judecata ca intervenient intr-un dosar civil intre doua societati de asigurari ..am facut un rca,iar intre timp am lovit pe ... (vezi toată discuția)
Accident auto robert9999 robert9999 Buna ziua. Am facut un accident auto, asigurarea o am valabila. Au fost 2 autovehicule, una avariata mai usor, una mai tare. Proprietarul uneia dintre ele a ... (vezi toată discuția)