Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube materiale ...

Bună ziua...am provocat un accident rutier cu pagube materiale circulînd cu o mașină abia cumpărată dar încă neînmatriculata...mentionez ca mi sa oferit asigurarea RCA de către fostul proprietar iar acum sant chemat în instanță ca intervenient fortat...vreau să știu dacă voi fi obligat să plătesc daune dacă circulam cu asigurare valabilă, dar pe numele fostului proprietar....a fost un accident fără intenție dintr-o greșeală de șofer începător...va mulțumesc
pentru intervenientul fortat răspunde asigurătorul; deci nu veți fi obligat la plată dacă asigurarea era valabilă.
RCA reprezinta asigurarea masinii, nu a propietarului. Nu veti plati nimic daca asigurarea e in regula.
Buna ziua "majestik".

1. La data producerii accidentului aveati in posesie acordul scris al fostului proprietar in ceea ce priveste acceptul acestuia referitor la conducerea autovehiculului neinmatriculat pe numele dumneavoastra ?

2. Cu siguranta, asiguratorul va achita , catre pagubit, valoarea daunelor produse.

3. Cu siguranta, asiguratorul va solicita in instanta recuperarea prejudiciului de la faptuitor.

4. Solutia instantei, ramasa definitiva, va decide daca aveti, sau nu, obligatii financiare fata de asigurator.

5. Va sugerez sa va angajati un aparator specializat pentru spete de acest gen.

6. Un raspuns deosebit de valoros ati primit din partea doamnei avocat Madalina Pascu, in data de 07.09.2020, in cadrul spetei initiate de catre dumneavoastra, dupa cum urmeaza

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Succes.