Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Astazi 11.09.2020, am incercat sa cumpar bere fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Astazi 11.09.2020, am incercat sa cumpar bere fara alcool de ...

Astazi 11.09.2020, am incercat sa cumpar bere fara alcool de la Penny Market din Hunedoara cu tichete de masa in valoare de 20 lei si mi s-a raspuns ca nu se poate deoarece berea fara alcool sau cu alcool nu se vinde cu tichete de masa.Este posibil asa ceva?Berea fara alcool sa nu o poti cumpara cu tichete de masa?
Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.
In opinia mea, cf. disp. legii 165/2018, este gresita interpretarea ca nu se poate cumpara bere fara alcool. Totusi, faptul ca o casiera v-a interzis acest lucru nu e un capat de lume, nu ati fost prejudiciat cu nimic.
Practica unor supermarket-uri contrazic legea. ... probabil, produse alimentare = produse în stare naturală sau prelucrate, destinate consumului uman, inclusiv apa minerală şi guma de mestecat, din care se exclud tutunul, produsele medicinale şi substanţele narcotice sau psihotrope