Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Diferența între o comanda cu plata avans pentru o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Diferența între o comanda cu plata avans pentru o mașină, o anumita culoare și livrarea unei alte culori.

Bună ziua, am comandat o mașină, un Hyunday, am plătit suma ceruta pentru a o retine, am cerut culoarea Silky Bronze, am primit factura proforma cu aceasta culoare înscrisă. Când am fost anunțați sa mergem sa o ridicam, am întrebat din nou dacă aceasta este culoarea.

Manuela Rășină, administrator
Asa si? Nu ati terminat mesajul..
Scuze, nu știu de ce s-a postat doar atâta. Deci, am comandat o culoare, silky bronze, facturile, proforma și factura de livrare pe aceasta culoare. Precizez ca nu am văzut culoarea decât în fotografiile trimise de dealer. La ridicare, am întrebat din nou dacă aceea este culoarea silky bronze, pentru ca de fapt este maro și e mult mai închisă decât fotografiile trimise și mi s-a confirmat ca asa arata culoarea comandată. Asta e, am zis, asa e când cumperi ceva ce nu vezi personal, asa ca am ridicat mașina. După două săptămâni am primit cartea de identitate, care confirma faptul ca nu este culoarea din factura, ci maro. Unde se încadrează acest lucru? Ce putem face, având în vedere că am fost înșelați și nu s-a livrat ceea ce am plătit? Mulțumesc! Am întrebat dacă putem refuza mașina pentru ca nu ne place culoarea și ni s-a spus ca pierdem 1000 lei avansul dat și ca asta am comandat, asta luăm! Doar ca nu asta am comandat! Deci teapa pe 93.000 de lei plătiți pe loc!
viorelada, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~