Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deducere pentru 2 autoturisme cheltuielile cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deducere pentru 2 autoturisme cheltuielile cu combustibilul si reparatiile

Buna ziua. Societatea, microintreprindere si platitoare de TVA, Se deduce pentru 2 autoturisme cheltuielile cu combustibilul si reparatiile in proportie de 50% intrucat nu intocmeste foi de parcurs. 50% din aceste cheltuieli sunt considerate avantaje salariale si se impoziteaza ? Multumesc
george-neagu, moderator
Daca sunteti microintreprindere nu deduceti fiscal de fapt nici o cheltuiala pt ca platiti impozit micro la venituri, iar TVA-ul urmeaza regimule de deducere de 50%.

Chiar Codul FIscal mentioneaza la art 76 alin 4 ca nu sunt nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit, avantajele sub forma utilizării în scop personal al vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l) și art. 68 alin. (7) lit. k). Dar asta se refera la cei care platesc impozit pe profit si impozit din activitati independente si care deduc fiscal acele cheltuieli.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc pentru raspuns. TVA-ul ma interesa daca il pot deduce in proportie de 50 %, societatea fiind micro

Ioan Petru Butariu a scris:

Daca sunteti microintreprindere nu deduceti fiscal de fapt nici o cheltuiala pt ca platiti impozit micro la venituri, iar TVA-ul urmeaza regimule de deducere de 50%.

Chiar Codul FIscal mentioneaza la art 76 alin 4 ca nu sunt nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit, avantajele sub forma utilizării în scop personal al vehiculelor pentru care cheltuielile sunt deductibile în cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l) și art. 68 alin. (7) lit. k). Dar asta se refera la cei care platesc impozit pe profit si impozit din activitati independente si care deduc fiscal acele cheltuieli.

Aveti raspunsul dat mai sus: se deduce TVA 50%.