Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua,ma poate ajuta cineva cu un model de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua,ma poate ajuta cineva cu un model de contestare a unui ...

Buna ziua,ma poate ajuta cineva cu un model de contestare a unui proces verbal pentru o amenda primita de sotul meu pentru viteza. In proces scrie ca a avut 81Km/h intro zona cu 50Km/h desi in zona e un semn cu doa restrictii,autoturisme mici 70Km/h si 50Km/h arata ca o remorca pe desen. Noi eram cu Opel Corza fara remorca.
Nu exista un model consacrat, puteti cauta si dvs. pe net diferite versiuni.
Ca exemplu:
[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ] /
Sfaturi:
[ link extern ] /

Din punctul meu de vedere sa scrieti cit mai concis, judecatorii nu au timp sa citeasca kilometri de pagini. Scoateti in evidenta esentialul, ca ati fost sanctionat in baza art. 121 alin 1 din Hg 1391/2006,
Articolul 121
(1) Conducătorii de vehicule sunt obligati să respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circulă şi pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum şi cea impusa prin mijloacele de semnalizare.

Subliniati ca a fost trecuta gresit limita de pe indicator care nu corespunde cu categoria autovehiculului dvs., drept urmare solicitati anularea PV de contraventie.
Succes !
Regulamentul de aplicare a codului rutier :
[ link extern ]
Codul rutier:
[ link extern ]
latka, moderator
Depuneți plângere contravențională solicitând anularea procesul verbal de contravenție. Motivați această solicitare prin încadrarea greșită a contravenței în sensul că ați fost sancționat pentru depășirea limitei legale a vitezei cu 31 km/h, în realitate aveați voie să circulați cu 70 km/h ceea ce înseamnă că în realitate ați depășit limita de viteză cu numai 11 km/h și pe cale de consecință încadrarea contravenției este eronată. Solicitați ca poliția rutieră să depună la dosar înregistrarea video a cinemometruui (aparatului radar).
ing. Ioan Ciobanu