avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez de reducerea ...

Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez de reducerea vârstei standard de pensionare, pe motivația locuirii într-un oraș poluat și pentru grupa I de muncă, adică 2 ani + 5 ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:18, 22 Septembrie 2020
H.G.257/2011
Art.54
(1) Persoanele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 65 alin. (5) din lege pot solicita pensia anticipată parțială, fără penalizare, cu cel mult 2 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 sau, după caz, în anexa nr. 6 la lege.

Ex:
Se stie ca barbatii au dreptul la pensie de limita de varsta la 65 ani.
Conform art.54(1) din H.G.257/2011 pot solicita pensie anticipata partiala fara penalizare la 63 ani (65-2),daca se in cadreaza la acea reducere(art.65(5).
Cum ar putea sa ceara asa ceva la 60 ani, sau la alta varsta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, am iesit anticipat la pensie in 29.09.2022, iar in ... gica.bacescu gica.bacescu Buna seara, Am iesit anticipat la pensie in 29.09.2022, iar in data de 09.11.2023 am depus pentru recalculare adeverinta din care rezulta ca am locuit mai ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare - domiciliul in copsa mica lenutamarginean lenutamarginean reducerea varstei de pensie cu 2 ani pentru locuitorii zonei copsa mica (vezi toată discuția)
Pensionare cu reducere varsta CHCORNEL CHCORNEL Buna ziua. As dori o lamurire legata de situatia pe care o sa o prezint; In urma depunerii de catre mine a dosarului de pensionare partiala anticipata in ... (vezi toată discuția)