Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez de reducerea ...

Vă mulțumesc pt. răspunsul anterior ... Beneficiez de reducerea vârstei standard de pensionare, pe motivația locuirii într-un oraș poluat și pentru grupa I de muncă, adică 2 ani + 5 ani?
H.G.257/2011
Art.54
(1) Persoanele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 65 alin. (5) din lege pot solicita pensia anticipată parțială, fără penalizare, cu cel mult 2 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 sau, după caz, în anexa nr. 6 la lege.

Ex:
Se stie ca barbatii au dreptul la pensie de limita de varsta la 65 ani.
Conform art.54(1) din H.G.257/2011 pot solicita pensie anticipata partiala fara penalizare la 63 ani (65-2),daca se in cadreaza la acea reducere(art.65(5).
Cum ar putea sa ceara asa ceva la 60 ani, sau la alta varsta ?