Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Certificat constatator care se trimite la ANRMAP
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Certificat constatator care se trimite la ANRMAP

Buna ziua,

Cand se trimite certificatul constatator pentru o lucrare la ANRMAP, dupa finalizarea lucrarii, respectiv dupa incheierea procesului-verbal de receptie finala sau se trimite si la inceputul lucrarii?

Puteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti iunde este reglementat acest lucru?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
art.97^1 din HG 925/2006 ,modificata si completata-"Art. 971
(1) Autoritatea contractantă are obligaÑia de a emite documente constatatoare care
conÑin informaÑii referitoare la îndeplinirea obligaÑiilor contractuale de către contractant
si, dacă este cazul, la eventualele prejudicii, după cum urmează:
a) pentru contractele de furnizare: în termen de 14 zile de la data terminării
furnizării produselor care fac obiectul respectivului contract si, suplimentar, în termen
de 14 zile de la data expirării perioadei de garanÑie a produselor în cauză;
b) pentru contractele de servicii, altele decât contractele de servicii de proiectare:
în termen de 14 zile de la data terminării prestării serviciilor care fac obiectul
respectivului contract;
c) pentru contractele de servicii de proiectare: în termen de 14 zile de la data
terminării prestării serviciilor care fac obiectul respectivului contract si, suplimentar, în
termen de 14 zile de la data încheierii procesului verbal de recepÑie la terminarea
lucrărilor proiectate;
d) pentru contractele de lucrări: în termen de 14 zile de la data încheierii
procesului verbal de recepÑie la terminarea lucrărilor si, suplimentar, în termen de 14
zile de la data încheierii procesului verbal de recepÑie finală a lucrărilor întocmit la
expirarea perioadei de garanÑie a lucrărilor în cauză.
(2) Documentele constatatoare prevăzute la alin. (1) se întocmesc în trei exemplare,
autoritatea contractantă având următoarele obligaÑii:
a) să elibereze un exemplar operatorului economic;
b) să depună un exemplar la dosarul achiziÑiei publice; si
c) să transmită un exemplar AutorităÑii NaÑionale pentru Reglementarea si
Monitorizarea AchiziÑiilor Publice, în cel mult 10 zile de la data expirării termenelor
prevăzute la alin. (1).
(3) În cazul în care procedura de atribuire a avut ca scop încheierea unui acordcadru,
prevederile de la alin. (1) – (2) sunt aplicabile prin raportare la terminarea
prestaÑiilor aferente acordului-cadru respectiv si nu a contractelor subsecvente.
(4) Presedintele AutorităÑii NaÑionale pentru Reglementarea si Monitorizarea
AchiziÑiilor Publice are dreptul de a stabili, prin ordin, proceduri si instrumente specifice
prin care orice persoană poate beneficia de informaÑiile incluse în documentele
constatatoare disponibile la nivelul AutorităÑii NaÑionale pentru Reglementarea si
Monitorizarea AchiziÑiilor Publice, aferente operatorilor economici care participă la o
anumită procedură de atribuire aplicată de respectiva autoritate contractantă.
(5) Documentele constatatoare emise de către autoritatea contractantă în conformitate
cu prevederile alin. (1) pot fi contestate în justiÑie potrivit Legii contenciosului
administrativ nr. 554/2004, cu modificările ulterioare.
(6) Refuzul ofertantului declarat câstigător de a semna contractul/acordul-cadru este
asimilabil situaÑiei prevăzute la art. 181 lit. c1) din ordonanÑa de urgenÑă. Documentele
constatatoare se emit în acest caz în termen de 14 zile de la data la care ar fi trebuit
încheiat contractul dacă ofertantul nu ar fi refuzat semnarea acestuia.