avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Acord client aparitie pe site in sectiunea portofoliu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Acord client aparitie pe site in sectiunea portofoliu

Buna ziua, As dori ca pe site-ul firmei mele sa mentionez la sectiunea "Portofoliu" cativa clienti cu care am lucrat insa de la care nu am un acord scris ca le pot folosi sigla / denumirea firmei in scop de promovare proprie. In spatele colaborarilor stau insa contracte incheiate iar colaborarea cu respectivii este foarte ok si am acordul lor insa doar verbal. Intrebarea este daca pot mentiona pe site clientii cu care am lucrat/lucram fara ca acestia sa-si dea acordul in mod expres. Ma gandesc ca adaug in contract o clauza care sa specifice acest lucru? Multumesc frumos!
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
alexandrion77, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:46, 28 Octombrie 2020
dvs puteti adauga ce clauza vreti, dar clientii nu sunt obligati sa o accepte. acest lucru nu face parte din conditiile generale de comert. iar daca dvs luati o masura asupra careia nu ati convenit in prealabil, vi se pot cere daune interese. negociati
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2020
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Utilizarea datelor personale se realizeaza cu informarea prealabila , precum si cu acordul acestora.

In lipsa informarii prealabile, precum si in lipsa consimtamantului, utilizarea datelor ce au caracter personal este abuziva.

Aveti in vedere faptul ca respectivul consimtamant poate fi revocat.

Aveti in vedere si imprejurarea ca datele personale pot fi sterse, la cererere.
(daca nu mai subzista un temei , in vederea prelucrarii).

Informarea, precum si scopul prelucrarii trebuie aduse la cunostinta acestora.

Dumneavoastra divulgarati aceste date pe un web- site ce poate fi accesat de orice persoana interesata.

Aveti in vedere politica de confidentialitate, care trebuie sa fie conceputa in mod corespunzator.

Aveti in vedere politica de cookies, daca utilizati aceasta varianta.

Totodata, termenii si conditiile expuse pe site trebuie sa fie conceputi in conformitate cu normele GDPR.

Incalcarea normelor atrage aplicarea unor amenzi impovaratoare.

Distinct de aspectele sus evidentiate, mai exista si altele ce trebuie respectate, in acord cu normele GDPR.
intrebarea nu are legatura cu GDPR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare pfa: se poate sa ofer servicii creare web-site si vanzari ... creat1on88â creat1on88â Intrebare PFA: Se poate sa ofer servicii creare web-site si vanzari online in intermediul acestuia? Fara a face firme diferite zic. (vezi toată discuția)
Protectia datelor conform rgpd - website vladmaria04 vladmaria04 Buna ziua! daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de ... (vezi toată discuția)
Utilizare sigle clienti si poze angajati pe site-ul firmei Andra L Andra L Buna ziua, Ce documente trebuie sa intocmesc ca sa pot utiliza siglele clientilor si pozele angajatilor (prestand servicii) pe site-ul firmei? Este ok doar ... (vezi toată discuția)