Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Acord client aparitie pe site in sectiunea portofoliu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Acord client aparitie pe site in sectiunea portofoliu

Buna ziua, As dori ca pe site-ul firmei mele sa mentionez la sectiunea "Portofoliu" cativa clienti cu care am lucrat insa de la care nu am un acord scris ca le pot folosi sigla / denumirea firmei in scop de promovare proprie. In spatele colaborarilor stau insa contracte incheiate iar colaborarea cu respectivii este foarte ok si am acordul lor insa doar verbal. Intrebarea este daca pot mentiona pe site clientii cu care am lucrat/lucram fara ca acestia sa-si dea acordul in mod expres. Ma gandesc ca adaug in contract o clauza care sa specifice acest lucru? Multumesc frumos!
alexandrion77, utilizator
dvs puteti adauga ce clauza vreti, dar clientii nu sunt obligati sa o accepte. acest lucru nu face parte din conditiile generale de comert. iar daca dvs luati o masura asupra careia nu ati convenit in prealabil, vi se pot cere daune interese. negociati
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Utilizarea datelor personale se realizeaza cu informarea prealabila , precum si cu acordul acestora.

In lipsa informarii prealabile, precum si in lipsa consimtamantului, utilizarea datelor ce au caracter personal este abuziva.

Aveti in vedere faptul ca respectivul consimtamant poate fi revocat.

Aveti in vedere si imprejurarea ca datele personale pot fi sterse, la cererere.
(daca nu mai subzista un temei , in vederea prelucrarii).

Informarea, precum si scopul prelucrarii trebuie aduse la cunostinta acestora.

Dumneavoastra divulgarati aceste date pe un web- site ce poate fi accesat de orice persoana interesata.

Aveti in vedere politica de confidentialitate, care trebuie sa fie conceputa in mod corespunzator.

Aveti in vedere politica de cookies, daca utilizati aceasta varianta.

Totodata, termenii si conditiile expuse pe site trebuie sa fie conceputi in conformitate cu normele GDPR.

Incalcarea normelor atrage aplicarea unor amenzi impovaratoare.

Distinct de aspectele sus evidentiate, mai exista si altele ce trebuie respectate, in acord cu normele GDPR.
intrebarea nu are legatura cu GDPR