Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungirea contractelor colective de munca pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungirea contractelor colective de munca pe perioada starii de alerta

Buna ziua,

Referitor la prelungirea contractelor colective de munca pe perioada starii de alerta si 90 zile dupa terminarea acesteia, conform prevederilor art.20 din Legea 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,
considerati ca aceasta dispozitie are un caracter imperativ, interzicand angajatorului ca in perioada starii de alerta sa declanseze negocierile, sau ofera doar o posibilitate, lasand totusi libertate partilor ca, daca doresc, sa poata negocia un nou contract colectiv de munca.

Multumesc.

În cazul contractelor și acordurilor colective de muncă prevăzute la art.20 alin. (1) din Legea nr.55/2020, părțile au obligația inițierii negocierii colective în termen de 45 de zile de la încetarea stării de alertă, în condițiile legii.

Obligatia subzista dupa incetarea starii de alerta , insa nu interzice declansarea negocierilor.