Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz negociere CCM !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz negociere CCM !

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti, ce sa poate face daca ,dupa expirarea Contractului Colectiv de Munca (2 ani),societatea refuza (amana) negocierea noului CCM? Fac precizarea ca sindicatul a solicitat ,prin adresa ,inceperea negocierilor inca de pe data de 17.08 2021! nici pana la aceasta data nu am primit raspuns ! Intrebare : societatea poate sa nu mai respecte vechiul CCM ? Sindicatul ce poate face?

Va multumesc anticipat!
dascalumihaita64, utilizator
Art. 20 din legea 55/2020
(1) Valabilitatea contractelor colective de muncă și a acordurilor colective de muncă se prelungește pe durata stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acesteia.
(2) În cazul contractelor și acordurilor colective de muncă prevăzute la alin. (1), părțile au obligația inițierii negocierii colective în termen de 45 de zile de la încetarea stării de alertă, în condițiile legii.
[ link extern ]