avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua îmi puteți dacă pot vota cu poza de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua îmi puteți dacă pot vota cu poza de buletin?

Bună ziua îmi puteți dacă pot vota cu poza de buletin?
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 18:05, 27 Septembrie 2020
oare ce oti vrea sa ziceti ?
Pe data de 27 septembrie pot vota toți cetățenii care au împlinit vârsta de 18 ani, care au acest drept, în baza actului de identitate. Cetățenii pot vota la secțiile de vot la care sunt arondați. Potrivit Legii 115/ 2015, prin act de identitate se înțelege:
-cartea de identitate
-cartea electronică de identitate
-cartea de identitate provizorie
-buletinul de identitate
-pașaportul diplomatic
-pașaportul diplomatic electronic
-pașaportul de serviciu
-pașaportul de serviciu electronic
- în cazul elevilor din școlile militare, carnetul de serviciu militar

Conform Hotararii BEC nr 81 din 7 septembrie, „cetăţenii români îşi exercită dreptul de vot pe baza unuia dintre următoarele acte de identitate: cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate ori paşaportul diplomatic, paşaportul diplomatic electronic, paşaportul de serviciu sau paşaportul de serviciu electronic, iar în cazul elevilor din şcolile militare, carnetul de serviciu militar, acte valabile în ziua votării”.
[ link extern ]

gi-jane2 a scris:

oare ce oti vrea sa ziceti ?


Cred că se referă la poza cărții de identitate :) Și eu m-am uitat lung la întrebare.


Iuga Florina Janina, nu se poate. Păcat că nu ați profitat de perioada asta ca să v-o refaceți, mergea extrem de rapid - de pe o zi pe alta.
Ultima modificare: Duminică, 27 Septembrie 2020
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exist sau nu mosu1907 mosu1907 Sunt cetatean roman, fara sa detin proprietate in Romania. Locuiesc in chirie in baza unui contract de inchiriere valabil 60 zile cu posibilitate de prelungire ... (vezi toată discuția)
Plata retroactiva a contribuțiilor pentru pensie Halga Halga Buna ziua Mă numesc Georgeta Halga, și aș dori să știu care sunt documentele de identitate conform legii pentru a putea depune dosarul la Casa de ... (vezi toată discuția)
Cetatenie romana, da sau nu? ChillFactor ChillFactor Buna ziua, Sunt emigrat definitiv din Romania de pe vremea cand Ilici facea echipa cu Nastase.Singurul act romanesc ce il posed este certificatul de nastere ... (vezi toată discuția)