Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua îmi puteți dacă pot vota cu poza de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua îmi puteți dacă pot vota cu poza de buletin?

oare ce oti vrea sa ziceti ?
Pe data de 27 septembrie pot vota toți cetățenii care au împlinit vârsta de 18 ani, care au acest drept, în baza actului de identitate. Cetățenii pot vota la secțiile de vot la care sunt arondați. Potrivit Legii 115/ 2015, prin act de identitate se înțelege:
-cartea de identitate
-cartea electronică de identitate
-cartea de identitate provizorie
-buletinul de identitate
-pașaportul diplomatic
-pașaportul diplomatic electronic
-pașaportul de serviciu
-pașaportul de serviciu electronic
- în cazul elevilor din școlile militare, carnetul de serviciu militar

Conform Hotararii BEC nr 81 din 7 septembrie, „cetăţenii români îşi exercită dreptul de vot pe baza unuia dintre următoarele acte de identitate: cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate ori paşaportul diplomatic, paşaportul diplomatic electronic, paşaportul de serviciu sau paşaportul de serviciu electronic, iar în cazul elevilor din şcolile militare, carnetul de serviciu militar, acte valabile în ziua votării”.
[ link extern ]

gi-jane2 a scris:

oare ce oti vrea sa ziceti ?

Cred că se referă la poza cărții de identitate :) Și eu m-am uitat lung la întrebare.

Iuga Florina Janina, nu se poate. Păcat că nu ați profitat de perioada asta ca să v-o refaceți, mergea extrem de rapid - de pe o zi pe alta.
Manuela Rășină, administrator