Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu 37 ani ...

Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu 37 ani vechime.Decizia am primit-o în februarie 2020,dar indicele de corecție este 1,17.Este corect? Mulțumesc
Da.
Eu cred ca este si trebuie sa fie corect.
Punerea in plata s-a facut incepand cu o zi si luna a anului 2019.
Gasiti in decizie:
Plata drepturilor se va face incepand cu ..ziua.., luna... si anul .....(2019).
Plata drepturilor se va face incepand cu data:04.02.2020.
Ceva din cele postate nu este in regula.
Nu este posibil sa primiti decizia in februarie 2020 si plata sa fie facuta tot incepand cu acea luna, stindu-se ca emierea si comunicarea unei decizii poate dura un minm 45 de zile..
Este posibil ca decizia sa fi fost emisa la o anumita data si se fi amanat punerea ei in plata.
In concluzie:
Eu cred ca ati amanat d-voastra punerea in plata a acelei decizii.
Eu neavavand toate datele trebuie sa lamuriti lucrurile cu casa locala.
Actele au fost depuse pe 04.02.2020, acasă decizia a venit pe 06.03.2020.Este corect indicele de corecție de 1,17? Mulțumesc
Prima deschidere de drepturi a fost cea din 04/02/2020 ?
In ce zi, luna si an a fost prima deschidere de drepturi ?
Nu doresc sa incercati sa ma atrageti intr-o capcana.
1,17 a a fost valoarea indicelui de corectie pe anul 2012 si pana la 22/01/2013 inclusiv.
Carp Mircea, utilizator