avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu 37 ani ...

Bună ziua!Am ieșit la pensie ,limita de vârstă,cu 37 ani vechime.Decizia am primit-o în februarie 2020,dar indicele de corecție este 1,17.Este corect? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: oana8989 , utilizator 14:23, 29 Septembrie 2020
Da.
Eu cred ca este si trebuie sa fie corect.
Punerea in plata s-a facut incepand cu o zi si luna a anului 2019.
Gasiti in decizie:
Plata drepturilor se va face incepand cu ..ziua.., luna... si anul .....(2019).
Plata drepturilor se va face incepand cu data:04.02.2020.
Ceva din cele postate nu este in regula.
Nu este posibil sa primiti decizia in februarie 2020 si plata sa fie facuta tot incepand cu acea luna, stindu-se ca emierea si comunicarea unei decizii poate dura un minm 45 de zile..
Este posibil ca decizia sa fi fost emisa la o anumita data si se fi amanat punerea ei in plata.
In concluzie:
Eu cred ca ati amanat d-voastra punerea in plata a acelei decizii.
Eu neavavand toate datele trebuie sa lamuriti lucrurile cu casa locala.
Actele au fost depuse pe 04.02.2020, acasă decizia a venit pe 06.03.2020.Este corect indicele de corecție de 1,17? Mulțumesc
Prima deschidere de drepturi a fost cea din 04/02/2020 ?
In ce zi, luna si an a fost prima deschidere de drepturi ?
Nu doresc sa incercati sa ma atrageti intr-o capcana.
1,17 a a fost valoarea indicelui de corectie pe anul 2012 si pana la 22/01/2013 inclusiv.
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2020
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Indicele de corectie pentru 2012 ContSters278009 ContSters278009 Care va fi valoarea indicelui de corectie ,pentru persoanele care au iesit la pensie in anul 2012, si de cand se3 vor acorda aceste drepturi ? Se vor acorda ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie peflori peflori decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)