Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cursuri suspendate pe covid,scoala nu declara public
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cursuri suspendate pe covid,scoala nu declara public

Buna ziua, am copilul în cls 1,din data de 16sept cursurile au fost suspendate din cauza apariției a mai multor cazuri de covit printre învățătoare. De la lucru am fost sunata de Hr ca nu poate găsi suspendarea cursurilor nici pe situl scolii nici la DSP ,am adus adeveinta de la secretariat cum ca au fost cursurile suspendate din cauza covit.Am fost iar sunata de la scoala ,departamentul juritic,sa mi se spună ca adeverinta nu este valabila și ca ,copiii nu apar nici la inspectorat anunțați, ca fiind cu cursurile suspendate, ca doamna nu ar avea voie sa tina cursuri on line,si eu nu o sa fiu platita ,sau o sa mi fie trași banii din salariu pt aceasta perioada. Unde putem vedea ca scoala a înregistrat cazurile de covit si de unde trebuie sa apara ca eu sa beneficiez conform legii de zilele libere plătite 75la suta cu copii sub 12 ani.
Treaba mea ,sa aduc cererea si declarația pe proprie răspundere,plus o adeverinta de la scoala cu suspendarea cursurilor ,mi am făcut o.
Mi se imputa ca dânșii nu pot sa si deconteze sumele,din cauza ca nu sunt transmise listele nominale cu copiii,inspectoratelor sau dsp ului
Ce este de făcut?sunt amentata ca mi se trag banii din salariu.
Multumesc anticipat.
vivi23ro, utilizator

Mai nou, mi s a spus ca DSP, aproba sau nu achitarea sumelor pt concediu, în funcție de procentul de pacienți infectați la mia de locuitori.... Întrebarea este, pt ce mai este legea 147/2020 dacă se aplica dupa ureche altceva? De unde știm noi, beneficiarii când se aplica, plătește sau nu?