Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Alegeri locale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Alegeri locale

In cazul in care in urma alegerilor locale un candidat a fost ales primar cui va reveni mandatul de consilier castigat de acesta, dar care a devenit vacant?
În opinia mea, se vor aplica prevederile art. 100 alin. 33 din legea 115/2015, potrivit căruia, în caz de vacanță a mandatelor de consilieri aleși pe liste de candidați, supleanții vor ocupa locurile devenite vacante, în oridinea în care sunt înscriși pe liste.
Am omis sa mentionez ca candidatul este independent, si a castigat atat mandatul de primar cat si cel de consilier local. Deci ce se va intampla cu mandatul de consilier ?
Postul de consilier devine vacant.
in acest caz numarul de consilieri va deveni par, deci vor ramane 12 consilieri , ce este in afara legii.Nu este asa?