Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As vrea sa ies la pensie ANTICIPAT PARTIAL si, pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As vrea sa ies la pensie ANTICIPAT PARTIAL si, pentru a avea ...

As vrea sa ies la pensie ANTICIPAT PARTIAL (îndeplinesc condițiile de varsta), dar pentru a avea stagiu de vechime obligatoriu, trebuie sa mai CUMPAR VECHIME.
Ar fi posibil conform ultimei ordonanțe? sau se aplica doar pentru cei care îndeplinesc conditia de varsta pentru ieșirea la pensie la limita de varsta?
Denisaparvulescu, utilizator
O.U.G. nr.163/2020
Anexa nr.1
Articolul 1
Obiectul prezentului contract de asigurare socială este asigurarea în sistemul public de pensii în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă.