Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Locuiesc la demisol si vecinul de vis a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Locuiesc la demisol si vecinul de vis a vis a construit ...

Buna seara!
Locuiesc la demisol si vecinul de vis a vis a construit o debara inchizand practic spatiul de sub scari, astfel incat intre usa mea si peretele debaralei este in jur de 1m. I am cerut sa o demoleze si mi a raspuns ca are acordul vecinilor, insa nu are acordul meu si eu sunt singura “afectata”. Mentionez ca este presedinte de bloc si nu plateste chirie pt acest spatiu. Cum pot proceda? Va multumesc anticipat
Sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala

Otilia Proca a scris:

Cum pot proceda? Va multumesc anticipat

Au fost incalcate mai multe articole din legea 196/2018 si ce e mai grav ca a incalcat si atributiile functiei.
Articolul 39
Modificarile constructive si utilizarea in alte scopuri a unor parti sau elemente de constructie ale condominiului, precum si amplasarea de mijloace publicitare pe fatada si/sau pe terasa/invelitoare a imobilului, suspendarea de stalpi, pereti, scari interioare si altele asemenea se fac numai cu acordul a doua treimi din proprietarii membri ai asociatiei de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectati si pe baza autorizatiei de construire, cu respectarea legislatiei in vigoare.
Articolul 40
(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

Puteti sa-l reclamati direct, la compartimentul specializat din primarie si la Inspectoratul de Stat in Constructii, conform art. 102 din legea 196/2018 :
Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
............................
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;
............................
g)schimbarea de catre proprietar a destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta fara autorizatiile si aprobarile legale;

Pentru primul articol (reclamat la primarie) amenda e de minim 2500 RON, iar pentru al doilea ( la ISC) e de minim 500 RON.
[ link extern ]
Va Multumesc tare mult!

Presedinte de scara a devenit dupa ce a construit debaraua.

Mi-ati facut ziua mai frumoasa!
Multumesc tare mult!

latka a scris:

Otilia Proca a scris:

Cum pot proceda? Va multumesc anticipat

Au fost incalcate mai multe articole din legea 196/2018 si ce e mai grav ca a incalcat si atributiile functiei.
Articolul 39
Modificarile constructive si utilizarea in alte scopuri a unor parti sau elemente de constructie ale condominiului, precum si amplasarea de mijloace publicitare pe fatada si/sau pe terasa/invelitoare a imobilului, suspendarea de stalpi, pereti, scari interioare si altele asemenea se fac numai cu acordul a doua treimi din proprietarii membri ai asociatiei de proprietari, al tuturor proprietarilor direct afectati si pe baza autorizatiei de construire, cu respectarea legislatiei in vigoare.
Articolul 40
(1)Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, prezente in proiectul initial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv si cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii.

Puteti sa-l reclamati direct, la compartimentul specializat din primarie si la Inspectoratul de Stat in Constructii, conform art. 102 din legea 196/2018 :
Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
............................
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;
............................
g)schimbarea de catre proprietar a destinatiei locuintei sau spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta fara autorizatiile si aprobarile legale;

Pentru primul articol (reclamat la primarie) amenda e de minim 2500 RON, iar pentru al doilea ( la ISC) e de minim 500 RON.
[ link extern ]