Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la vârsta de pensionare redusa...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la vârsta de pensionare redusa...

Buna ziua,am și eu o întrebare legată de vârstă de pensionare redusa cu doi ani conform legii 263/2010 pentru persoanele care au locuit 30 ani în orașele ce aparțin zonelor poluate. Dacă sunt pensionat medical in prezent,urmând că în câțiva ani sa trec la pensie la limita de vârstă nu am dreptul că vârsta de pensionare sa mi se reducă cu cei doi ani? Mi s.a spus de la casa de pensii că nu mă incadrez că am deja statut de pensionar. Dar eu sunt pensionat medical,este corect? Mulțumesc în asteptarea unui răspuns!
sorina_h2004, utilizator
Este corect.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Ma scuzati, dar cred ca doamna intreba daca poate beneficia de reducerea limitei de varsta cu acei doi ani, tocmai in ideea sa treaca de la pensie de invaliditate la cea de limita de varsta.
mihai965, utilizator
Nu.
Nu poate.