Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! În actul de vizare a unui imobil scrie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! În actul de vizare a unui imobil scrie așa:Imobilul ...

Bună ziua! În actul de vizare a unui imobil scrie așa:Imobilul este grevat cu drept de uzufruct viagera în favoarea ........căsătorită cu........) Ce drepturi are asupra imobilului soțul persoanei care are dreptul de uzufruct? Dar după decesul soției el are drept de uzufruct asupra acelui imobil? Mulțumesc!
Răspunsul pe scurt: soțul nu are niciun drept.
Uzufructul este cel mult viager și se stinge în momentul decesului uzufructuarului. Dacă soția moare, uzufructul nu se transmite soțului și/sau moștenitorilor.