Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul asociației de proprietari a fost ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul asociației de proprietari a fost înlocuit de ...

Administratorul asociației de proprietari a fost înlocuit de adunarea generală. Însă refuza sa predea chitantiere și documente mai vechi de doi ani, pe motiv ca s-au pierdut. Ce se poate face și cum poate răspunde de aceasta neglijență? Menționez ca am consultat Biroul de relații cu asociațiile de la Primărie care a spus ca nu se bagă. Ce e de făcut?
Aspectul ca parte din documentele asociatiei de proprietari au ramas in posesia administratorului de imobil denota necunoasterea dispozitiilor in vigoare de catre echipa manageriala a asociatiei de proprietari
Documentele asociatiei de proprietari se tin la sediul asociatiei de proprietari=sediul administartiv
L nr 196/2018
ART. 66
(1) Administratorul are, în principal, următoarele atribuții:
f) organizează și conduce contabilitatea în partidă simplă și activitatea de casieri

Pentru fiecare luna,administratorul de imobil trebuie sa completeze si sa constituie un dosar cu documentele contabile ale asociatiie de proprietari,in baza carora calculeaza cotele individuale lunare de intretinere
Legal administartorul d eimobil nu are dreptul sa pastreze documentele,arhiva asociatieid e proprietari
In speta ,pentru pastrarea de catre administrator a documentelor asocialiei de proprietari ,sunt raspunzatori atat presedintele de asociatie,membrii comitetului executiv,cenzorul care trebuiau sa se preocupe ca documentele asociatiei de proprietari sa fie arhivate succesiv si cronologic in spatiul administrativ al asociatiei de proprietari
Legal ,in conformitate cu disp legii contabilitatii,contabilul asociatiei de proprietari,la sfarsitul fiecarui an, are obligatia sa
realizeze dosarul pe anul respectiv cu toate documentele financiar contabile ale asociatiei de proprietari
Este problema care tine strict de "bucataria interna "a asociatiie de proprietari,de modul si responsabilitatea cu care reprezentantii asociatiei de proprietari inteleg sa isi exercite atributiile
In conditiile in care administartorul de imobil invoca pierderea documentelor,,contabilul,cenzorul trebuie sa verifice daca exista documente aferente cu ajutorul carora sa poata fi refacuta documentatia financiar contabila a asociatiei de proprietari
In astfel de situatii ar trebui ca asociatia de proprietari sa dispuna audit financiar contabil functie de concluzii urmand a dispuna masuri in consecinta