Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, zilele de sarbatoare legala se platesc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, zilele de sarbatoare legala se platesc compensator ...

Buna ziua,
zilele de sarbatoare legala se platesc compensator sau se acorda zi libera compensatoare doar daca sunt in cursul saptamanii?daca pica sambata sau duminica legea nu mai e valabila?Asa imi spun cei de la firma care lucrez(lant de magazine alimentare unde se lucreaza 7 zile din 7)
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Art. 142. C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Eu am lucrat in 15.aug sambata(pt care am avut liber in 13 ,pana acum e ok)dar lucrand in 15 nu trebuia sa fiu platita in plus,sau sa mi se acorde o zi ?Ei spun ca legea e pt cei de la stat,si nu avem drept la compensare atunci cand sarbatoarea pica in zile de weekend.
zsu62, utilizator
Legea este pentru toti nu numai pentru cei de la stat. Domnii ar trebui sa stie ca ei lucreaza sub incidenta Codului muncii. Ceea ce s-a mentionat mai sus se aplica
Normal ca e pt toti,dar ei spun ca nu.Acea zi de 15. aug nu l_au platit si nu vor sa acorde zi libera pt ca a fost in weekend,nici nu vor sa auda despre codul muncii art 140-142,
Pentru cei din sectorul bugetar sunt alte reguli .... sesizati ITM-ul