Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Incalcari de constitutie, din nou.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Incalcari de constitutie, din nou.

La moastele Sfintei Parascheva pot intra doar iesenii. În prezent, portile Catedralei Mitropolitane sunt deschise doar pentru cei care au domiciliul din buletin în oras.

Art. 30 constitutie – Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

Art. 53 – Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii.

Si mai vrea sistemul sa aiba lumea incredere in "legiuitor".

Jandarmeria se ocupa acum de verificat botnite, nu de criminali, violatori si alte astfel de categorii.

"Pelerinaj" al jandarmilor:
[ link extern ]

Jandarmii aia (si politistii) au jurat sa respecte Constitutia.
In plus, au dreptul legal si OBLIGATIA sa REFUZE o dispozitie neconstitutionala.
Cum o respecta atata timp cat acele dispozitii sunt date ilegal ?

Hotararea 47 din 5/10/2020 a CSU (adica asta):
[ link extern ]
Nu are fundament constitutional, drept urmare ilegala.

Atentie ca cine executa un ordin ilegal, in fata legii nu va putea spune ca "nu a stiut".
Ia vedeti 360 cu statutul cadrelor militare.

Portile Catedralei sunt deschise in fiecare zi a anului.
Jandarmeria nu se ocupa de criminali, violatori etc.
Pentru ca o dispozitie legala sa fie neconstitutionala ar trebui sa avem o decizie a CCR in acest sens.
Este o situatie de mijloc din punct de vedere legal, in opinia mea.

Este vorba de împiedicarea transmiterii virusului verso dreptul la credinta religioasa bazata pe faptul ca nu se va infecta nimeni din cei care merg la moaștele sfintei
Acestea sunt premisele cazului.

Deci, avem autoritățile care nu cred ca nu se va infecta nimeni la moaste si cei care cred ca nu se va infecta nimeni.
Aici exista de fapt si de drept conflictul de natura juridică.

In opinia mea, doar cei cu adevarat credincioși nu se vor infecta la moaștele sfintei dar care sunt aceia si cati sunt?
Puțini...foarte puțini...

Transportul cu autocarul constituie o foarte mare problema.

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai d-le CLAUDIU LASCOSCHI. nu tot defecta este logica celor ce au decis - pai nu se contamineaza iesenii, dar se contamineaza restul din alte judete ? Aici intervine discriminarea directa: pe unii ii lasi, pe altii nu. Doar "asa se vrea".

Puterea credinteti e un alt aspect, nu am abordat asta, ci doar problema efectiv din p.d.v. legal.
Domnule avocat , dreptul la credinta religioasa nu e afectat in nici un fel , e doar interzis accesul intr-un anume loc . E justificat sa impiedici un om sa se aseze in genunchi ca sa se roage in mijlocul unei intersectii aglomerate ? Eu zic ca da , ii aperi viata pe care si-o pune in primejdie , nu aduci atingere libertatii lui de constiinta . Stimate @BX , sunteti prea inteligent sa nu va dati seama ca problema pe care o puneti e o falsa problema . Masurile luate sunt perfect legale , apara sanatatea oamenilor , nu au nici o alta conotatie , si stiti si dvs. asta . Doar ca sunteti un fel de Gica-contra , indiferent ce masuri s-au luat , nu v-au convenit , le-ati negat utilitatea si - impresia mea asta este - ati incercat sa creati un soi de curent de opinie si pe acest site . Oare de ce continuati sa nu vedeti - de pilda - necesitatea apararii unui drept fundamental , dreptul la sanatate si viata ? Avand in vedere contextul electoral , mie imi pareti straveziu ca sticla : vi se cam vede jupa rosie de sub fusta .... ( E o metafora , perceptia mea a fost tot timpul ca sunteti barbat ) .
Puteti sa elaborati aceasta afirmatie?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In opinia mea, doar cei cu adevarat credincioși nu se vor infecta la moaștele sfintei dar care sunt aceia si cati sunt?
Puțini...foarte puțini...

Cu stima,
Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București