Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie - actualizare Statut/Act Constitutiv - cine ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie - actualizare Statut/Act Constitutiv - cine semneaza Statutul si Actul Constitutiv?

Buna, ziua.

Avem o Asociatie in care am fost 5 fondatori, tot cu 5 membrii in Consiliul Director.
Acum suntem 11 membri, 2 dintre fondatori nu mai sunt.
Am completat cele doua locuri vacante in Consiliu si modificat Adresa.

Atat in Statutul vechi cat si in Actul Constitutiv sunt mentionati cei 5 membri fondatori initiali, unde au si semnat.

AGA a fost statutara si semnata de toti cei din tara, restul prin imputernicire simpla.

Intrebarile mele sunt:

Cine trebuie trecut in Statut si in Act Constitutiv?
Trebuie trecuti toti membrii actuali sau raman doar cei fondatori?
Daca da, trebuie sa si semneze toti?

Am facut AGA si a fost statutara, s-au completat locurile in Consiliu si s-a schimbat Adresa.

Am incercat sa parcurg un numar mare de intrebari dar nu am gasit ce cautam.

Multumesc,
Sorin
sebastian2020, utilizator
Nu confund,

La momentul infiintarii au fost 5 membrii trecuti(ca fondatori) atat pe Statut cat si pe Actul Constitutiv.

Acum se modifica Statut din motivul:
-schimbare de adresa

Se modifica si Act Constitutiv din motivele:
-schimbare de adresa
-doi membri(din 5) din Consiliu au pleacat, au intrat alti doi.

Intrebare:
Se trece pe vreunul din actele de mai sus, adica Statut sau Act Constitutiv, toata lista actuala de membri?
Daca da, trebuie sa semneze toti membrii actuali ai Organizatiei acel act, in speta Statut sau Act Constitutiv?

AGA a fost statutara la deciziile luate, cf. Statut.

Multumesc,
sebastian2020, utilizator
IN actul constitutiv ar trebui sa aveti atat un tabel cu membrii initiali ( fondatori), care nu se schimba vreodata pt ca arata cine a infiintat asociatia, chiar daca niciunul din ei nu mai e membru) cat si un tabel "la zi" cu membrii asociatiei ( care la un moment dat pot fi toti altii decat cei care erau la momentul infiintarii). IN statut trebuie sa aveti un tabel cu membrii "la zi". Trebuie sa va interesati care e practica instantei de care apartine sediul Dvs. Unele judecatorii accepta sa li se dea extras proces-verbal sedinta Adunare Generala si forma actualizata de Statut si Act Constitutiv, fara a mai redacta si chestii gen act aditional, si accepta ca pentru atestare sa fi semnat in fata avocatului acele acte o singura persoana din asociatie - reprezentantul legal al acesteia cf. statutului ex. presedintele sau alta persoana desemnata de Adunarea Generala, dar mai sunt si instante care au pretentii -abuzive in opinia mea - cum ca ar trebui depuse actele semnate de toti membrii care au participat la sedinta de AG.... si / sau instante care nu accepta forma actualizata de Statut si Act Constitutiv sau care le accepta dar cer sa depui si act aditional al Actul Constitutiv si Statut nu doar forma actualizata a acestora dupa operarea modificarilor.... In general instantele nu solicita si imputrenicirile membrilor reprezentati cand e sedinta AG a unei ONG existente, ci doar pentru cazul sedintei AG de infiintare a asociatiei. Se pare ca unele judecatorii cer si asa ceva, ba chiar am auzit de interpretari extreme ca au zis ca imputernicireile trebuiau sa fie autentificate notarial sau atestate avocatial, cerinta care mi se pare abuziva insa la noi e posibil orice si variaza semnificative de la o judecatorie la alta si chiar de la un judecator la altul interpretarea ref. ce acte exact si in ce forma trebuie sa depuna o asociatie, din cauza ca legislatia in domeniu e foarte lacunara si veche.....
Multumesc frumos de raspuns.

In cazul nostru, ni s-a spus .... Atentie! ... nu doar ca AG-ul sa fie semnat de cei 9/12 membri participanti (ceea ce mi se pare ok in final)...
... mai mult, Statul si Actul Constitutiv sa fie semnat de toti membrii "la zi" ai Asociatiei, adica toti cei 12 ... no comment
Buna ziua.
AGA este formată din totalitatea membrilor asociației, cum spune si denumirea, de altfel.
Este relevant ce prevedeti dvs in statut la capitolul membri. Astfel, puteti avea mai multe categorii de membri, specificând care sunt aceia cu drept de vot in AGA.
Categorii de membri pot fi: fondatori, asociați, simpatizanți, onorifici etc. Importante, cum am spus, sunt drepturile lor.
In consecinta, daca aveti 5 membri fondatori și încă 15 membri asociați, sa zicem, toți cei 20 vor participa la ședințele AGA și vor lua parte la decizia, daca asa este prevăzut în statut.
In realitate, acesta este un impediment major în cazul asociațiilor cu multi membri cu drept de vot. Devine dificil de asigurat cvorumul necesar hotărârilor AGA.
Mult succes!

sebastian2020 a scris:

Multumesc frumos de raspuns.

In cazul nostru, ni s-a spus .... Atentie! ... nu doar ca AG-ul sa fie semnat de cei 9/12 membri participanti (ceea ce mi se pare ok in final)...
... mai mult, Statul si Actul Constitutiv sa fie semnat de toti membrii "la zi" ai Asociatiei, adica toti cei 12 ... no comment

Pot fi mai multe categorii de membri, insa categoriile care nu au drept de vot in AG nu sunt membri propriu-zisi in sensul legii, pentru ca OG 26/200o prevede ca AG e formata din toti membrii, si nu poti interpreta ca cineva e membru AG daca poate doar lua cuvantul dar nu are drept de vot.... la fel si cu simpoatizantii sau membri de onoare.... daca statutul prevede, li se poate permite sa asiste la sedintele AG, poate chiar si sa ia cuvantul, dar drept de vot, de a participa la decizie, nu pot avea, ca nu sunt membri propriu=zisi.... Poti defini o categorie "membri fondatori" dar e mai mult ceva cu efecte morale, ca nu ai voie sa le dai drepturi permanent si semnificativ mai mari ca celor care devin membri ulterior, ca se incalca caracerul prin definitie democratic al unei asociatii.... si in timp categoria "fondatori" se cam goleste.... de aceea nu e practic sa definesti o categorie diferita pt cei care au fost membri la infiintare ( e impropriu spus "fondatori" - legal notiunea exista doar la fundatii...). E insa bine sa definesti diferentiat membri activi / plini ( in fine, cum vrei sa ii denumesti) si o categorie inferioara ex. aderenti care sa aiba drept de vot ( eventual mai redus ca cei activi / plini) si eventual sa nu poata candidat la functii... si sa prevezi ca poti deveni membru activ dupa ce ai stat o anumita perioada in postura de membru aderent.... asemenea diferente sunt acceptabile...
radumititean, utilizator