avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot divorta daca nu realizez venituri ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot divorta daca nu realizez venituri ?

Buna ziua. Cum pot divorta daca nu realizez venituri ?
Eu si sotia suntem de acord in privinta conditiilor (exista si un copil minor), dar nu dispunem de 600 lei sa mergem la notar. Sotia are indemnizatie crestere copil de 1200 lei.
Cum putem divorta fara cheltuieli de 600 lei ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:22, 14 Octombrie 2020
Buna ziua,
In fata instantei si va costa doar 100 lei.
In fata instantei poate sa nu va coste nimic daca amândoi castigati 1200 lei pe luna cumulat.
Totuși, nu înțeleg, de ce sa divortati daca va intelegeti...
Poate ca nu ar trebui...
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu ne intelegem in privinta convietuirii ..., dar suntem de acord in privinta termenilor separarii.
imi puteti spune cum ar trebui sa arate cererea de divort si actele insotitoare ?
Da, cu cât se vede ca nu ati fost ajutat de avocat cu atat aveti sanse mai mari la gratuitate din partea statului.
Si pe net găsiți exact cât sa fiți la.mila instantei.

Am cerut si eu o scutire de plata taxa sau ceva asemănător la câteva mii de lei și instanta a respins pentru ca avea avocat angajat.
Clienta a zis ca are dreptate instanta.
Si s-a.conformat si a achitat banii.
Doar o data am.cerut asa ceva din curiozitate.
Clienta nu avea deloc venituri.

Ideea este ca dacă se vede ca sunteți praf, instanta o sa va scutească de a da bani la stat.
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in instanta, taxa de timbru pt un divort prin acord e de 200 de lei, daca nu puteti face rost, mai faceti o cerere de acordare de ajutor public judiciar la aceeasi instanta. Va trebui sa depuneti dovezi pt veniturile dvs.
cautati pe google modele de cereri prin acord.
odata cu cererile ( in 2 exemplare) , depuneti si copii dupa buletine, certificatul de casatorie in original, copie dupa certificatul de nastere al copilului si dupa al sotiei. Pe fiecare copie scrieti cf cu originalul si semnati.
daca va intereseaza cu adevarat subiecul si nu va descurcati, mai scrieti pe aici.
Ma intreb ce pensie o s aplatiti daca nu aveti de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț cu minor prin acordul părților, în instanță adamar adamar persoana in cauza doreste divort. amiabil culpa comuna cu minor. in instanta fara avocat. ce acte are nevoie? cererea e tipizata si o primeste de la ... (vezi toată discuția)
Referitor la divort alexandrina_fabian1 alexandrina_fabian1 Buna ziua! sunt si eu una dintre miile de persoane care au unele probleme si nu le cunosc solutia daca suunteti amabili sa ma ajutati si pe mine.....Sunt o ... (vezi toată discuția)
Divort coco0205 coco0205 daca partenera ma inseala si stie ca stiu si santem casatoriti de 13 ani locuim intr-o casa mostenire a mea pe care nu sant intabulat si avem un copil de 9 ... (vezi toată discuția)