avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie condamnare cu suspendare

Buna ziua , as vrea sa ma puteti ajuta cu un raspuns .
Un prieten de al meu , este in arest de o luna si o saptamana pentru comiterea unei fapte de talharie simpla.
A avut cateva procese pentru a fi eliberat cu suspendare , dar au fost respinse ca nefondate. Pana acum a avut doar niste foi de la primarie si biserica precum nu a avut niciun antecedent , insa acum mama acestuia a ajuns la o intelegere cu doamna care a fost talharita , au fost impreuna la notar , aceasta l-a iertat. Iar acea foaie de la notar a ajuns la dosar pusa de catre avocat . Mentionez faptul ca acesta are 18 ani si nu are niciun antecedent.
1. Credeti ca la urmatorul proces pe care il va avea ,va iesi cu suspendare ?
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2020
Stefana Alexandra, utilizator
Cel mai recent răspuns: Duca Oana , Avocat 15:35, 14 Octombrie 2020
Se poate dispune o solutie de condamnare cu suspendare sub supraveghere.
Multumesc frumos pentru raspuns ! deci nu va intra la inchisoare ?
Eu va spun ca, asa cum prezentati dvs. situatia juridica, se poate stabili o pedeapsa cu suspendare.
Solutia va fi data de judecator in functie de toate circumstantele reale si personale si de apararea efectuata.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Talharie -condamnare cu suspendare ??? TONI28 TONI28 daca se recunoaste fapta ,nu exista atencedente penale ,se recupereaza prejudiciul ce sanse sunt pentru o condamnare cu suspendare cei doi nu sunt arestati ... (vezi toată discuția)
Complice la talharie teona.lavinia teona.lavinia Buna ziua. Fratele meu este complice la o talharie si as dori sa stiu daca i se poate da pedeapsa cu suspendare avand in vedere faptul ca nu este recidivist, ... (vezi toată discuția)
Talharie - posibilitate primire pedeapsa cu suspendare genoclau genoclau buna seara, as avea o antrebare pt o talharie in banda organizata comisa de un minor fara antecedente penale poate fi pedepsit doar cu ... (vezi toată discuția)