Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru un program de lucru inegal, de ex de luni pana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru un program de lucru inegal, de ex de luni pana vineri ...

Pentru un program de lucru inegal, de ex de luni pana vineri 7 ore si sambata 5 ore, pentru a face 40 ore/saptamana, este necesara acordarea de doua zile consecutive de repaus, respectiv duminica si luni?
Sau pot considera pentru ziua de sambata, cand se lucreaza de la 06:00 la 13:00, ca repaosul de 48 de ore consecutive poate sa dureze pana luni, la ora 13:00, cand poate intra din nou in tura?
Multumesc
corina.slav, utilizator
Este obligatorie acordarea a 48 ore consecutive de repaus ...... angajatorul trebuie să asigure un interval de cel puțin 48 de ore libere între ultima tură dintr-o săptămână și prima tură din săptămâna următoare.

Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/articol_406...
Va multumesc - foarte clar articolul.
Inca o intrebare pentru clarificare, va rog. Se precizeaza in articol ca in cazul in care se lucreaza sambata, chiar daca se acorda 48 ore repaus, pentru orele respective trebuie platit un spor. Nu este mentionat un % anume - exista vreo reglementare in acest sens sau sporul va fi agreat la nivel de contract colectiv?
Sporul nu are un cuantum minim sau maxim mentionat in legislatie ... Acesta se stabileste prin c.i.m./c.c.m. aplicabil , reg.intern
Multumesc mult.