Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt mama unui ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt mama unui copil de 1 an și 2 luni, in concediu de crestere a copilului pe o perioada de 2 ani. Aș vrea sa stiu ce se intampla dacă , în această perioadă , semnez un contract de colaborare cu o alta firma decat cea la care am CIM suspendat.
(mai precis este o colaborare cu un brand romanesc de haine)
Inteleg ca mi se suspenda indemnizația, dar eu nu aș dori, vreu sa iau în continuare indemnizația.
Ce ar trebui sa fac sau să
Multumesc anticipat!
Babes Monica Elena, utilizator
Nu aveți voie sa produceți venituri cat sinteti in cic.de aceea beneficiați de indemnizatie
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza..

Asadar, 6250 lei net /an calendaristic este suma pe care o puteti realiza pe durata CCC.